Emekli-Sen üyelerinden açlık grevi

DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri, 2 gün sürecek açlık grevine başladı.

04 Haziran 2009 Perşembe, 12:23
Abone Ol google-news

İstanbul Taksim'de Gezi Parkı'nda toplanan Emekli-Sen üyesi bir grup, çeşitli sloganlar atarak ''İnsanca yaşayacak bir maaş ve sendika yasamı istiyorum'' yazılı pankart açtı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Emekli-Sen Kartal Şube Başkanı Yalçın Vural, emeklilerin aldıkları maaşlarla en doğal ve en temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade ederek, ''Emekliler, çocuklarına ve torunlarına karşı ne babalık görevini yerine getirebiliyor ne de dedelik görevini yerine getirebiliyor. İçine düştüğü yetersizliklerden dolayı bir büyük olarak ailesinden ve toplumdan görmesi gereken saygı ne yazık ki her gün biraz daha azalıyor'' diye konuştu. Vural, şunları kaydetti:

''En az 25 yıl hem çalışarak hem vergi ödeyerek ülkesine ve halkına karşı vatandaşlık görevlerini eksiksiz yerine getiren biz emekliler, bize reva görülen bu haksızlığı, bu hukuksuzluğu hak etmiyoruz. Türkiye'nin taraf olarak imzaladığı uluslararası sözleşmelerden doğan sendikal mücadelemizi bugün de büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz.''

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de emeklilerin başlattıkları mücadeleyi desteklediklerini bildirerek, ''Onların açlık grevi yapmasına gerek yok. Emekliler zaten aç yaşıyor'' dedi.

Konuşmaların ardından, açlık grevinin yapılacağı Taksim Gezi Parkı'na sendika üyelerince çadır kuruldu. 2 gün sürecek olan greve Kartal, Beyoğlu, Kadıköy ve Aksaray şubelerinden 12 kişinin katılacağı belirtildi.

Grevin, yarın saat 17.00'de sona ereceği bildirildi.