Emniyette kritik 'Gezi' zirvesi

İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Hatay Emniyet müdürlüklerinde görevli üst düzey emniyet mensuplarının, Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirmek üzere kritik zirvede buluştuğu ortaya çıktı

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:22
Abone Ol google-news

Protestoların en yoğun yaşandığı kentlerin emniyet görevlilerinin Ankara’daki görüşmesinde, olaylarda alınan tedbirlerin, müdahale biçimlerinin ve eksikliklerin masaya yatırıldığı, halk forumları aracılığıyla okulların açılmasıyla başlayıp yerel seçimlere kadar sürmesi beklenen yeni eylemlere yönelik görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, katıldığı bir televizyon programında, farklı amaç ve şekillerde yeni protestolar gerçekleşeceği yönünde istihbaratlar olduğunu söylemesi, gözleri, önümüzdeki günlerdeki olası eylemlere çevirdi. Sosyal paylaşım sitelerinde kurulan halk forumlarında paylaşılanlar doğrultusunda ikinci Gezi eylemlerinin nasıl başlayacağıyla ilgili çeşitli senaryolar ortaya atılırken, emniyetin de boş durmadığı ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı doğrultusunda, Gezi protestolarının en yoğun yaşandığı başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Hatay Emniyet müdürlüklerinde görevli, istihbarat ve terör konusunda uzman emniyet müdür yardımcıları ile şube müdürleri, geçen hafta, başkentteki toplantıda biraraya geldi.

Kritik toplantıda, emniyet görevlileri, kentlerinde yaşanan protestolarla ilgili bilgiler verdi. Ayrıca, alınan tedbirler, göstericilere müdahale biçimleri ve eksiklikler de mercek altına alındı. İstihbarat birimlerinin çalışmalarına göre, herhangi bir eylemle kıvılcım bulacağı ve ülke çapına yayılacağı tahmin edilen ikinci Gezi eylemleriyle de ilgili gizli istihbari bilgiler paylaşıldı. Yaz aylarının bitimiyle birlikte kalabalığın çok rahat toplanabileceği üniversite, okul ve spor faaliyetlerinde tedbirlerin genişletilmesi kararı çıktı. Toplantıdan çıkan rapor, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de sunuldu.

 

Çıkış noktası bilinmiyor

Emniyet çevreleri, önümüzdeki günlerde herhangi bir eylemin bahane edilip, çıkış noktası olarak kullanılabileceğini, bundan faydalanmak isteyen terör örgütlerinin de yakın takibe alındığını bildirdi. Büyük kentlerde, halkı kışkırttıkları iddiasıyla gözaltına alınan çok sayıda lider konumdaki kişinin cezaevinde olmasının direncin etkisini kırabileceği ancak sokaklarda bundan sonra yaşanacak kitlesel eylemlere şaşırılmaması gerektiği vurgulandı.