Emniyette yeni 'paralel yapılanma' iddiası

Milliyet Gazetesi yazarı Tolga Şardan, emniyette Gülen cemaatine yönelik yapılan operasyonların ardından emniyette farklı cemaatlerin yapılanma içerisine girdiğini iddia etti.

21 Aralık 2015 Pazartesi, 14:52
Abone Ol google-news

Hükümet ile cemaat arasında patlak veren 17-25 yolsuzluk soruşturmasından sonra emniyette tasfiyeler gerçekleşmişti. İddialara göre emniyetten tasfiye edilen Gülen cemaatininin yerini farklı cemaatler aldı.

Hükümetin güvenlik ve adalet bürokrasisi başta olmak üzere devlet kurumlarında Gülen cemaatine karşı giriştiği ‘temizlik operasyonları’nın ardından, boşalan koltuklar ve güç merkezleri için şimdi başka cemaat ve grupların kıyasıya bir mücadele içinde olduğu belirtiliyor.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın bugünkü yazısında gündeme getirdiği iddialara göre, özellikle Emniyet’te ‘paralel yapı’ operasyonlarının ardından Gülen cemaatinin yerini daha küçük cemaat ve gruplar doldurmaya çalışıyor. Bu gruplar arasında Gülen cemaatinden dönüşen ‘Milli Damar’cılar; Gülen hareketinin eski üst düzey isimlerinden Kemalettin Özdemir’e bağlı olan ‘KÖZ’cüler; Süleymancılar, Milli Görüşçüler, Hak-Yol’cular, Adıyaman Menzilciler gibi cemaat ve gruplar var.

Tolga Şardan yazıya, geçen hafta Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın,“Gülen cemaatinin emniyet teşkilatından tasfiye edilip edilmediği” yönündeki soruya “Hayır, temizlenmiştir diyemem”diyerek yanıt verdiğini hatırlatarak başlıyor.

İşte Tolga Şardan'ın emniyetteki yeni yapılanmaları yazdığı bugünkü yazısı