EMO'ya göre zamların nedeni ne?

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), bu yıl ekonomik krize paralel olarak elektrikte yaşanan talep düşüşü nedeniyle ucuza elektrik üreten kamu santrallerinin susturulduğu ve özel şirketlerin satış düzeyinin korunması için yurttaşların faturasına zam yapıldığını söyledi.

09 Ekim 2009 Cuma, 11:36
Abone Ol google-news

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 41. Dönem Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ekonomik krizle birlikte elektrik üretimde Ocak-Ağustos 2009 döneminde yüzde 4,8'lik küçülme yaşandığı, aynı dönemde kamunun elektrik üretiminde de yüzde 11,2'lik kısıtlamaya gidildiği kaydedildi.

Kamu tarafından son 8 aylık dönemde 7,6 milyar kilovatsaat (kWh) daha az enerji üretildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
''Kamu santrallarının üretimlerinden yapılan kesintinin yüzde 45,8'i bu yıl su gelirleri beklentilerinin oldukça üzerine çıkan HES'lerde yapılan üretim durdurmalarıyla gerçekleştirildi. Elektrik Piyasası Yasası öncesinin özel sektör uygulaması olan, yap-işlet modeliyle kurulan, 4 doğal gaz ve bir ithal kömüre dayalı santrallara yüzde 85 alım garantisi verilmiş olmasına rağmen, yılın 8 aylık dönemindeki üretimlere bakıldığında elektrik talebindeki düşüş bu santrallara hiç yansıtılmadı. Hatta geçen yıla göre yüzde 2,2 daha fazla üretim yapmaları sağlandı. Yine kurulu güç bazında yarından fazlası doğal gaz adayalı üretim gerçekleştiren ve yüzde 100 alım garantisi verilmiş olan yap-işlet-devret santrallarında da hiç üretim kesintisine gidilmedi.''

Açıklamada, kamu santralları aynı düzeyde üretim yapmaya devam ettirilselerdi, dağıtım kuruluşları bazında 17 milyar kWh olan karaborsadan alınan elektrik miktarının 7,6 milyar kWh azalarak 10 milyar kWh'nin altına düşmesi gerektiği, fakat imtiyazlı şirketlerden elektrik alımına devam edilmesi nedeniyle oluşan zararın TETAŞ üzerinden elektrik kullanıcılarına yıkıldığı söyledi.