Erdoğan: CHP çöplük demektir

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada 16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "Bilindiği gibi 2017 halk oylamasında İstanbul’da yaklaşık 4.5 milyon oy ile yüzde 48.6 düzeyinde bir ‘evet’ oranına ulaşmıştık. O zaman üzüntülüydüm. Çünkü biz yüzde 48.6 ile sandıklardan çıkmamalıydık." dedi. Erdoğan, CHP'ye 1993 yılına 39 kişinin yaşamını yitirdiği Ümraniye'deki metan gazı patlaması üzerinden de yüklendi.

28 Nisan 2018 Cumartesi, 12:10
Abone Ol google-news

<video:965665>

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AKP İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi'nde konuştu.

16 Nisan Anayasa referandumu sonuçlarından duyduğu rahatsızlıdığı dile getireren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler işte böyle bir şehrin hanımefendileri olarak hem şanslısınız hem de büyük bir sorumluluk sahibisiniz. İstanbul 15 milyonu bulan nüfusuyla dünyadaki ülkelerin dörtte üçünden daha büyük bir şehir. İstanbul'un her bir ilçesi, nüfusuyla, ticaretiyle sosyal, kültürel, sportif altyapısıyla pek çok şehrimizden çok daha ileridedir. Tabii İstanbul siyasi temsilde de çok önemli bir yere sahiptir. Yeni sistemde 600'e çıkan milletvekillerimizin 98 tanesini tek başına İstanbul seçiyor. Böyle olunca İstanbul'da iddia ve güç sahibi değilseniz, Türkiye'nin kalanında belli düzeyin üzerine çıkabilmeniz neredeyse bir imkansız hale geliyor. İstanbul ne derse Türkiye onu der. Bilindiği gibi 2017 halk oylamasında İstanbul'da yaklaşık 4,5 milyon oyla yüzde 48,6 düzeyinde bir  evet oranına ulaşmıştık. O zaman açık söyleyeyim üzüntülüydüm. Çünkü biz yüzde 48,6 ile sandıklardan çıkmamalıydık. Çünkü bu İstanbul'a bizim aşkımızla mukayese edilecek başka aşık yoktu. Biz İstanbul'u çok seviyoruz. İstanbul'a olan aşkımız çok çok farklı ama böyle oldu" diye konuştu.

"1-1,5 MİLYON ÜZERİNE KOYMALIYIZ"

Oy oranının artırılmasını isteyen Erdoğan, "Aksi takdirde Türkiye genelinde hedeflediğimiz düzeye çıkamayız. İyi bir çalışmayla buradaki oyumuzun üzerine 1-1,5 milyon çok rahat koyabileceğimize ben inanıyorum. Unutmayınız, İstanbul sadece İstanbul değildir. İstanbul Türkiye'dir, İstanbul dünyadır. Tıpkı dünyanın ve Türkiye'nin yarısı gibi, İstanbul'un yarısı da hanımlardır. Dolayısıyla sizlerin göstereceği çaba ve elde edeceği sonuç, İstanbul'un ve onunla birlikte Türkiye'nin kazanılmasında hayati öneme sahiptir. İstanbul, adeta 81 vilayetimizin bayraklarının dalgalandığı bir şehirdir. Öyleyse el ele vereceğiz, kol kola vereceğiz ve 24 Haziran'da destanımızı yazacağız." ifadelerini kullandı. 

"BAKIYORSUN YOLUN SAĞI SOLU YEMYEŞİL..."

Erdoğan, İstanbul'da her yerin yeşil olduğunu iddia ederek şöyle konuştu: Şimdi şuradan çıkıyorsun. Arabana biniyorsun. Bakıyorsun yolun sağı solu yemyeşil. Eskiden Amerika'ya filan Avrupa'ya gittiğinizde bakardık yolun sağı solu hem yeşil. Her taraf orman. Onların arasından yemyeşil. Hans yapıyor, George yapıyor, biz niye yapmıyoruz. Biz de bunları yaptık" dedi.

Kanal İstanbul projesinin şehrin en büyük projesi olacağını belirten Erdoğan, "Bu şehrin en büyük projesi Kanal İstanbul olacak. Bu dünya projesidir. Bununla dünyaya mesajımızı vereceğiz. Yeni dönemde inşasına başlayacağız" dedi.

"39 VATANDAŞIM İSTANBUL'DA ÖLDÜ" - VİDEO
<video:965672>

"BENİM 39 VATANDAŞIM CHP YÜZÜNDEN ÖLDÜ"

Erdoğan, CHP'ye 1993 yılına 39 kişinin yaşamını yitirdiği Ümraniye'deki metan gazı patlaması üzerinden de yüklenerek şunları söyledi:

1994'te İstanbul'u susuzluktan kurtardık. Ben de halkımdan bir şeyler istiyorum. İnanıyorum ki halkımız gereğini yapacaktır. Çünkü CHP susuzluk demektir. O zaman İstanbul'da CHP iktidarı vardı. Onlar bizi susuz bıraktılar. Ümraniye'de çöplük patladı. 39 vatandaşım benim İstanbul'da öldü. Çünkü 39 vatandaşım benim Ümraniye'de öldü. CHP çöplük demektir. Şimdi biz oraları pırıl pırıl yaptık.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AKP İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi öncesinde de, parti otobüsünden kongre merkezi önündekilere hitap etti.

"BİZ HER AN HAZIRIZ AMA MUHALEFET HALA ADAYINI BELİRLEYEMEDİ"

Uzun ince bir yolda olduklarını ifade eden Erdoğan,  "Gidiyoruz gündüz gece. Yapacağımız işler çok ama inançla, azimle, kararlılıkla çıktık yola. Durmak yok, yola devam dedik. Aynı şekilde önümüzde yeni bir dönem var. 24 Haziran seçimleri, Türkiye'nin bir kırılma noktasıdır. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Bu yeni dönemle ilgili bütün altyapı hazırlıklarımız tamam. Biz her an hazırız ama muhalefet hala adayını belirleyemedi. Birbirlerine girdiler. Ne yaptıkları, ne yapacakları belli değil. Öyle de olsa böyle de olsa biz şu anda seçim takvimini uygulamaya koyduk. Aday adaylarımız müracaatlarını yapıyor. Diğer taraftan seçim beyannamemiz, manifestomuz hazır halde. Ayın 6'sında İstanbul il kongremizde manifestomuzu açıklayacağız. Ardından aday tanıtımında da seçim beyannamemizi açıklayacağız" dedi.

"GİTMEK İSTEYENLER VARSA BUYURSUN GİTSİNLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yok paralel devletmiş, yok şu devletmiş, bu devletmiş... İşte o Pensilvanya'da, başka da onun yanına gitmek isteyenler varsa buyursun gitsinler. Biletlerini de alırız. Yeter ki gitsinler. Biz bize yeteriz. Biz birbirimize aşığız ve bizler birbirimize olan bu sevgiyle toprakları diri tuttuk, dik tuttuk, öyle de tutacağız. Bütün bu Rabiayı gerçekleştirebilmek için ne yapacağız? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu gerçekleştirdik mi, bizi kimse bölemez, kimse parçalayamaz" diye konuştu.