Erdoğan Cumhuriyet Resepsiyonu'nda 'başkanlık' konuştu: Milletim gereğini yapacaktır

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu veriliyor.

29 Ekim 2016 Cumartesi, 19:20
Abone Ol google-news

29 Ekim Cumhuriyet resepsiyonu başladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Saray'da yapılacan 29 Ekim resepsiyonuna ilk kez katılırken HDP'den vekiller davet edilmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise resepsiyonda yer almıyor.

Erdağon'ın resepsiyonda yaptığı konuşmasından başlıklar şöyle:

"Hiçbir kazanımımız kolay olmadı. Hiçbir zafer bizlere altın tepside sunulmadı. 29 Ekim 1923'te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizde Kurtuluş Savaşı boyunca genci yaşlısı, kadını erkeği ile toprağa düşenlerin eseridir


"Cumhuriyeti bir kopuş olarak değil devamlılık olarak görmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti'ni, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızdaki anlamını bulan devlet geleneğimizin, bu topraklardaki 1000 yıllık varlığımızın son halkası olarak değerlendiriyorum. Aziz milletimin meselenin vatan olduğu her durumda, tıpkı Çanakkale ve istiklal harbinde olduğu gibi canını feda etmeye hazır olduğunu biliyorum.

15 Temmuz'da şehit olanlar İstiklal Marşı'nı tam manasıyla ruhuna sindirmişti. Bu milletin mensubu olmaktan gurur duymalıyız. Ben milletimle gurur duyuyorum. Ne mutlu bizlere ki Rabbim bizleri bu vatanın evladı olarak yarattı.

"DEMOKRASİNİN KAYMAĞINI YİYENLER..."

Bu ülkede çobanla, sanatçının, amirle, memurun, zenginle fakirin oyunun niçin eşit olduğunu o gece herkersin idrak ettiğine inanıyorum. Milletimizin irfanının genişliğine hep birlikte şahit olduk. Milletimizin yıllarca göbeğini kaşıyan adam örneğine olduğu gibi ötekileştirmeye çalışılan kesiminin toplumun asıl omurgasını teşkil ettiğini 15 Temmuz'da anlayamayanın kalp gözü mühürlenmiştir. Demokrasinin lafını edip kaymağını yiyenler ortada yokken milletin bu kesimi demokrasiye sahip çıktı

En büyük gücümüz milletimizdir. Bu durum 100 yıl önce de, 93 yıl önce de böyleydi. Gazi Mustafa Kemal, karamsarlığıbn adeta bir karabulut gibi ülkeye çöreklendiği dönemde ne diyor? 'Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O esaret ve zillet kabul etmez'. Evet, dünyanın en güçlü ordularına karşı Kurtuluş Savaşı'nı başlattığında en büyük güven kaynağı ne top, ne tank ne cephaneydi. Gazi, önce Allah'a, sonra da karakterine esaret yakıştıramadığı bu millete güveniyordu.

Bizim için tehdit unsuru olan, kimseden talimat almaya asla ihtiyacımız yok, tahammülümüz de yok. Herkes konumunu iyi bilecek. Her an Irak ve Suriye'den bizlere tehdit olacak, biz de ses çıkarmayacağız. Yok böyle bir şey. Bu milletin karakterinde böyle bir şey yoktur, bundan sonra da olmayacaktır.

Başkanılık açıklaması

Erdoğan başkanlık sistemi için, "Milletim gereğini yapacaktır" dedi. Telafir operasyonunu da değerlendiren Erdoğan, "Telafer ve Sincar bizim için hassas hedefler" açıklamasında bulundu.

Rakka'ya operasyon

PYD varsa biz yokuz dedik. Haşdi Şabi'ye tavrımız farklı olur."

Başbakan Yıldırım'dan 'idam' açıklaması

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, idam cezasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın idam cezasına ilişkin, "Yakın, yakın, merak etmeyin. Yakın inşallah, hükümetimiz parlamentoya bunu getirecek, ben inanıyorum ki parlamentodan bu da geçer, bana da geldiği zaman ben onaylarım." şeklindeki sözleri hatırlatılarak, "Bir hazırlık mı söz konusu?" sorusu üzerine Yıldırım, "Cumhurbaşkanımızın sürekli söylediği bir şey var: 'Halkın talebinin karşısında durulmaz.' Dolayısıyla idamın toplumsal bir talep olduğu biliniyor, 15 Temmuz darbe girişimiyle beraber ama unutmayalım ki idamı AK Parti'nin tek başına kaldırma imkanı yok. Dolayısıyla partilerle bir uzlaşma suretiyle ancak olabilecek durum." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, "İdam cezasının getirilmesine ilişkin, partilerle bir uzlaşı çabanız olacak mı?" sorusuna, "Gayet tabii." yanıtını verdi.

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'ın yaralanması nedeniyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Tezcan'ın eşi Süheyla Demirel Tezcan'ı telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini söyledi.