Erdoğan gelecek diye OHAL: Kente sokulmadılar

DENİZLİ'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmaları kapsamında kentte yapacağı miting öncesi, yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

08 Temmuz 2014 Salı, 16:12
Abone Ol google-news

Yeniköy ve Yatağan Termik santrallerinin özelleştirilmesi üzerine 296 gündür çadırda eylem yapan işçiler arasından bir grup, bugün Yatağan'dan eylem için Ankara'ya hareket etti. Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ve Maden-İş Sendikası temsilcilerinin de bulunduğu 48 işçi, Yatağan Termik Santrali'nin işletmesini alan Denizli merkezli Elsan Elektrik firmasının bağlı olduğu Bereket Enerji'nin Delikliçınar Meydanı'ndaki ofisinin önünde basın açıklaması yapmak istedi.

DENİZLİ'YE SOKULMADILAR

Denizli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, işçileri taşıyan otobüsü kent girişinde durdurdu. Yetkili polis müdürü, işçilerin kent merkezine giremeyeceğini söyledi. Bu sırada işçiler ile polis arasında sözlü atışmalar yaşandı. Kent girişine izin verilmemesi üzerine Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, "Başbakan gelecek diye Denizli'ye bizi sokmuyorlar. Seyahat özgürlüğümüz, basın açıklaması yapma özgürlüğümüz engelleniyor. En basit hak arama eylemine bile izin verilmiyor. Tutanak tuttuk, polise talimat verip, bizi kent merkezine Başbakan gelecek diye sokmayan yetkililer hakkında davacı olacağız. Halkımızı rahatsız etmeden, barışçıl bir dille eylemlerimizi sürdürüyoruz. Yatağan işçisi, ne zaman Yatağan dışına çıksa, ceberrut bir yaklaşımla karşılaşıyor. Bu engellemeler bizim mücadele direncimizi arttırıyor ve ne denli haklı bir kavga verdiğimizi gösteriyor" dedi.

"VERGİ REKORTMENİYİZ, ZARARIMIZ YOK"

Açıklamanın ardından işçiler kent merkezi dışında bulunan Bozburun Mahallesi'ndeki Elsan Elektrik firmasının fabrikasına gitti. Fabrika önünde sloganlar atan işçiler, fabrika girişine baret ve afişlerini bıraktı. Burada konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, "Biz Ege bölgesinin elektriğini üretiyoruz. Reza Zarrab kadar olmasa da ülkenin cari açığını kapatmaya çalışıyoruz. Vergi rekortmeniyiz, zararımız yok. İşte bu yüzden yerli ve yabancı leş kargalarının iştahı kabarıyor. 296 gündür direniyoruz ve direnmeye devam edeceğiz. Bu santraller, bu maden ocakları bizim. Biz üreteceğiz, devlet kazanacak" diye konuştu.

İşçiler çevre yolundan panzer, TOMA ve çevik kuvvet polislerinin eşliğinde kent merkezine yaklaştırılmadan Ankara yoluna yönlendirildi.