'Erdoğan konuştukça İsrail'e destek artıyor'

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ın CNN International'a yaptığı açıklamalar için "çok çirkin" ve "yalan" gibi ağır eleştiriler sarfederken, Erdoğan hakkında "terörü destekleyen ve besleyen radikal, aşırı İslamcı" iddialarında bulunan Dışişleri Bakanı Lieberman ise, "Erdoğan, İsrail için bir harikadır. TV'de her konuştuğunda İsrail devleti, daha çok destek alıyor" şeklinde konuştu.

27 Eylül 2011 Salı, 09:51
Abone Ol google-news

Başbakan Erdoğan'ın, CNN International'da İsrail'e yönelttiği eleştirilere bu ülkenin koalisyon hükümetinden tepki geldi. İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth ve Haaretz tarafından yansıtılan beyanlarda Erdoğan'a yönelik çok ağır sözler sarf edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Erdoğan'ın, "çok çirkin" ve "yalan" beyanlarda bulunduğunu iddia ederken "Holokost, halkımıza karşı tarihte işlenen en kötü suçtu" dedi. Netanyahu, ayrıca "Filistinlilerin gerçekleştirdiği terör eylemlerinin sonucunda binlerce İsraillinin öldürüldüğünü" de söyledi.

"Sorunumuz Türk liderliğiyle"

Avigdor Lieberman ise, Erdoğan'ın sözlerine ilişkin olarak da "Türkiye ile sorunumuz yok. Türk milletine ve devlet olarak Türkiye'ye saygı duyuyoruz. Bizim sorunumuz, her şeyden önce, terörü destekleyen ve besleyen radikal, aşırı İslamcı mevcut Türk liderliği ile" gibi iddialarda bulundu.

Partisinin bir toplantısında konuşan Lieberman, "Erdoğan'ın Hamas'a destek vermesi tesadüf olmadığını, İHH'nin ise İsrail ve Almanya'nın terör listelerinden yer aldığı"nı söyledi. Erdoğan'ın CNN International'da "fevkalade bir performans" gösterdiğini de belirtirken, "Halkla ilişkiler konusunda ne yapabileceğimizi sorarsınız, her medya organını satın alıp Erdoğan'a gece gündüz konuşmasına olanak veririm. TV'de her konuştuğunda İsrail devleti daha çok destek alıyor" dedi.