Erdoğan: Meclis onayı şart

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan ile imzalanan protokolle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Parlamento'nun onayı olmadan protokolün işlerlik kazanmayacağını beyan etti.

01 Eylül 2009 Salı, 13:28
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'e, Meclis Başkanı seçilmesi nedeniyle 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, tebrik etmek, başarı dileğinde bulunmak ve gündemdeki bazı konuları görüşmek üzere Şahin'i ziyaret ettiğini belirterek, "Ağırlıklı gündemimiz, bugün Dünya Barış Günü. Demokratik açılım sürecini aynı zamanda milli birlik projemizin önemli bir boyutu olarak görüyoruz. Bunun içerisinde terör sorunu en önemli konumuz ve başlığımız. Bununla ilgili mücadelemiz devam ediyor. Bugün defnedilecek ya da defnedilmekte olan şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, milletimize sabırlar diliyorum" dedi.

Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin geliştirilmesi, iki tarafça dün paraf edilen "Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti Arasında İlişkilerin Geliştirilmesine Dair Protokolü" de değerlendirdi. Erdoğan konuşmasında protokolün Parlamento'nun onayı olmadan işlerlik kazanmayacağını belirtti.

Türkiye'de azınlıklar ile ilgili başlatılan bir süreç olduğunu ifade eden Erdoğan, 2 hafta kadar önce İstanbul'da iş çevreleri, aydınlar ve çeşitli dini grupların temsilcileri ile bir araya geldiklerini hatırlattı ve bu süreci de aynı kararlılıkla devam ettirdiklerini dile getirdi.

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kıbrıs temaslarına da değinerek şöyle konuştu:
"Bunların hepsi, bizim tarihten bugüne gelen süreci de değerlendirmemize farklı imkan oluşturuyor. Bir diğer konu,Kıbrıs konusu. Şu an da Dışişleri Bakanım Kuzey Kıbrıs'ta bazı görüşmeler yapıyor. Kuzey Kıbrıs'ın sürece ilişkin tavırlarını değerlendirme fırsatı oluyor. Atadığımız ve atamakta olduğumuz bürokratlarla ilgili tanıştırma süreci oluyor. Bütün bunlar bizim yoğun gündemlerimizi oluşturmakta. Bunları da Meclis Başkanımız ile müzakere etme fırsatımız olacak."

 

Şahin'in sözleri

Şahin de yaptığı konuşmada, TBMM'nin şu anda tatilde olduğunu, ancak Hükümet işlerinin tatilinin olmadığını dile getirerek, Hükümetin büyük bir hızla ülkenin sorunlarını çözme çalışmalarını devam ettirdiğini kaydetti.

1 Ekim'de açılacak TBMM'nin önünde oldukça yoğun bir gündem olacağını kaydeden Şahin, bu gündemin hem iç politikaya hem de dış politikaya dönük olacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan'ın Şahin'i ziyareti, daha sonra basına kapalı devam etti. 15 dakika geçikmeli gelen Erdoğan, Şahin ile yaklaşık 1 saat 10 dakika baş başa görüştü.