Erdoğan, Menderes'in anıt mezarını ziyaret etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan idam edilişinin yıldönümünde eski Başbakan Adnan Menderes'in mezarı başındaki anma törenlerine katıldı.

17 Eylül 2010 Cuma, 09:24
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin yıl dönümü dolayısıyla anıt mezarlarını ziyaret etti.

Anıtmezar'daki törende, Başbakan Erdoğan ve Menderes ailesi mozoleye çelenk koyarken, çelengin "Demokrasi şehitleri" adına konulduğu anonsu yapıldı. Anma törenine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmasında, Menderes ve arkadaşlarının bu ülkeye verdikleri hizmetin bedeli olarak son nefeslerini verdiklerini dile getirerek, onların birer Demokrasi Şehidi olduğuna vurgu yaptı. Menderes ve arkadaşlarının başlattığı demokrasi mücadelesinin günümüze kadar taşındığını söyleyen Erdoğan "Halk oylamasında ortaya çıkan irade birkez daha darbeci anlayışa vesayetçi anlayışa gereken cevabı haykırmıştır. Ülke ve millet olarak bir daha böyle acılar yaşamamamız en büyük dileğimizdir. Tesellimiz yarım asırdır dinmeyen bu acının boşa gitmemiş olmasıdır" dedi.

Menderes'in "Yeter Söz Milletin" şiarını sürdürdüklerini dile getiren Erdoğan şunları söyledi:
"Onları idama gönderenler ise bu cinayetin vebalinden kurtulamamıştır. Türk milleti göreve getirdiği insanların katledilişini her zaman lanetle anmıştır. Merhum Mendereres'in idamından hemen önce verdiği mesaj çok manidardır. Diyor ki Menderes 'Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi el ele vererek Adnan Menderes'in ruhu sizi ebediyete kadar takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir.' Nitekim rahmetli Menderes'in ruhu onun başlattığı demokrasi mücadelesi bu toprakların öz evlatlarını 1. sınıf vatandaş yapma kararlılığı bugüne kadar gelmiştir. Menderesi idam etmekle milletin kendi iaredisine sahip çıkma mücadelesinin önünü keseceğine inananlar yaşadıklarından ders almadılar. Bizi buraya getiren irade böyle emrettiği için bu kararları aldık diyecek kadar çaresizliklerini iade ettiler. Ama Menderes'in dediği gibi ebediyete kadar onun ruhu tarafından takip edilmekten kurtulamadılar. Gittiğimiz her yerde Menderes ismini andığımızda yıkılmaya çalışılan o gönül köprüsünün daha da güçlenmiş olarak yerli yerinde durduğunu görüyoruz. Menderes ve arkadaşlarının yaktıkları demokrasi meşalesi elden ele daha yükseğe taşınmış ve bugün bizlere kadar taşınmıştır. Ortaya koyduğu irade ve kararlılık demokrasi ve kalkınma mücadelesi merhumun manevi mirası olarak milletimizce daima sahiplenilmiştir. Türkiye demokrasisi dimdik ayaktadır..Her fırsatta yeter söz milletin karar da milletin diyoruz. Birçok alanda uçurumun kıyısına getirildik, kirli oyunlara maruz bırakıldık, her oyunu şöyle ya da böyle bozduk. Milletimizin rotasından sapmadık."

Erdoğan Menderes'in yanı sıra 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı da anarak Özal'a da dünyayı dar edenleri milletin hayırla yad etmediğini söyledi.