Erdoğan'dan erken emeklilik açıklaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, "Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar adıyla yürütülen kampanya var. Erken emekliliği sosyal güvenlik sisteminde tasvip etmiyoruz." dedi.

16 Ekim 2018 Salı, 12:01
Abone Ol google-news
<video:1112774>

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.

ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) taleplerini değerlendiren Erdoğan, "Erken emekliliği sosyal güvenlik sisteminde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. 1999'a kadar sadece hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde Emeklilekte Yaşa Takılanlar adıyla yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır. Hatta bu başlık altında bir de dernek kurulmuş durumda. Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanfendi eski sistem devam etseydi, 2012 yılında 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanfendi 2022 yılında emekli aylığı almaya başlayacak. Esasen bu hanfendi zaten emeklilik hakkını kazanmış durumda. Sadece emekli aylığı almak için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. Ortalama emeklilik yaşı ülkemizde 52'dir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar teklifinin ülkemize 750 milyar TL maliyeti var. Biz ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı? Bir taraftan fırsatçılar türedi. Onlar domatesti, undu, ekmekti çocuk beziydi... Stokçuluk yapanlar vardı. Şimdi de bunlar türedi. Erken emekli olacak, sonra gidip kendine uygun başka bir işte çalışmaya devam edecek. Buna adalet denmez, buna hak denmez. Bugün batı dünyası yaşta emekliliği tırmandırıyor. Bizim kimsenin hakkında hukukunda gözü yoktur. Türkiye'de AK Parti kadar insanımızın hakkını koruyan, sosyal devlet ilkesinin gereğini yerine getiren bir başka parti olmamıştır. Erken emekli olacak. Bir yandan devletten maaş alacak, diğer yandan yine işlerine güçlerine bakacaklar. Hal böyleyken ülkemizi felaketin içine niye sürükleyelim?" diye konuştu.

YENİ SİSTEMİN İLK BÜTÇESİ MECLİS'E GELİYOR

Erdoğan, yeni yönetim sisteminin ilk bütçesini yarın Meclis'e suncaklarını söyledi.

"BÜROKRATLARIN YETKİ DEVRİNİ SAYLAYIN"

Bakanlara bazı bürokratların yetki devrini tamamlaması yönünde talimat da veren Erdoğan, "Bize iş üreten bürokratlar lazım. Her kim ki; sırf ünvanını kaybetmemek için pasif konuma geçmişse, o kişi ekibimizin parçası olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin icraata ihtiyaç duyduğu bir dönemde kimsenin kariyer hesaplarıyla uğraşamayız. Bakan Arkadaşlarımdan ricam, yetki devrini süratle tamamlayıp bürokrasi çarklarının takır takır işlemesini sağlamalarıdır." ifadelerini kullandı.

YPG MESAJI: ATILMASI GEREKEN ADIMLAR ATILMAZSA KENDİ GÖBEĞİMİZİ KESMEYE HAZIRIZ

Rahip Andrew Brunson'ın tahliyesiyle ilgili, "Yargı kararını verdi" yorumunda bulunan Erdoğan, sınır dışında terörle mücadeleye ilişkin "Suriye'nin kuzeyinde attığımız adımlar, Münbiç'te attığımız adımlar devam ediyor... 90 günlük takvim çalışmadı. Çalışmazsa biz orada da kendi göbeğimizi kesmeye hazırız. Aynı şekilde Fırat'ın doğusunda gereken adımlar atılmazsa YPG/PKK'ya karşı atılması gereken adımları en üst düzeyde atacağız." dedi.

Erdoğan, AKP grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI

FETÖ’nn siyasi ayağına yönelik yeni bir operasyon olup olmayacağı yönündeki soruya cevap veren Erdoğan, “Bu tamamen gerek emniyetin gerek yargının, bütün istihbari organlarımızın aldığı bilgiler dairesinde, Silahlı Kuvvetler olsun, Polis Teşkilatı olsun, devletin kurumlarına sızmış olduğunu unutmayacağız. Bu sızanları da sürekli temizlemeye devam ediyoruz. Olay bu” diye konuştu.

KAYIP GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI - VİDEO
<video:1112977>
Kayıp gazeteci Kaşıkçı olayına ilişkin de açıklama yapan Erdoğan, “Şu anda yaptığımız yoğun temaslar neticesinde konsolosluktaki arama süreci başladı. Dün yoğun bir çalışma yapıldı sabaha kadar, tekrar bu çalışma devam edecek. Temennim odur ki orada bizler için bir kanaat oluşturacak sonuçlara ulaşmak. Çünkü bu toksik vesaire, bunların boyanarak çıkartılması gibi birçok şeyleri orada, nedir ne değildir araştırması yapılıyor” diye konuştu.

CHP'NİN İŞ BANKASI'NDAKİ HİSSELERİ

CHP’nin İş Bankası hisseleri için yaptığı açıklamaları değerlendiren Erdoğan, “Burada onların direnmesi netice vermez. Burada bütün mesele olayın parlamento boyutu var, bir de parlamento dışı boyutu var. Anayasa Mahkemesi boyutu var. Bunların ellerinde ne anayasa ne yargıya dayalı herhangi bir dayanacakları bir şey yok. Yapmaları gereken tek şey var, biz artık bu 4 tane üyeyi de atamıyoruz. Bu zaten milletin hakkıdır, hazinenin hakkıdır. Biz bunu hazineye devrine bir şey söyleyemeyiz. ‘Biz devrediyoruz’ deme hakları da yok. Çünkü onların değil ki milletin. Şu anda buradaki yorumlar farklı. ‘Kanun teklifine dahi gerek yok’ diyen hukukçularımız var. Zaten anayasayla yakından uzaktan alakası yok. Ama anayasa bununla ilgili olarak ortaya koyacağı bir karar ile işimizi daha da kolaylaştırır” ifadelerini kullandı. 

"TRUMP GEÇ KALDI"

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın rahip Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından yaptığı "Türkiye ile ilişkiler düzelebilir" açıklamasına ilişkin, "Geç kalmış bir açıklama" ifadesini kullandı.