"Erdoğan'ın şifresini çözdüm"

Eskişehir'de düzenlediği mitingde Başbakan Erdoğan'a yüklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ona dinleteceğim, dinleyecek. Adam gibi dinleyecek. Kemal kardeşiniz şifresini çözdü. İtiraf dönemine başladı artık, itiraf ettireceğim, bütün suçlarını itiraf ettireceğim ona" dedi.

04 Haziran 2011 Cumartesi, 13:25
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir mitinginde Başbakan'a yüklendi. "Hiçbir yerde hiçbir zaman sizi kandırmayacağım, size yalan söylemeyeceğim" diyen CHP Genel Başkanı, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz Zonguldak'a gitti, dedi ki; Zonguldak Üniversitesi'ni biz açtık. Allah Allah.Anadolu Üniversitesi'ni de o açtı herhalde.Hocam duymasın. İşin garip tarafı Eskişehir'e geliyor. Benim tuhafıma giden şu. Bütün Eskişehirliler'in gözünün içine bakarak o havaalanını biz yaptık, diyor. Ne diyeceksiniz buna. Bir ülkeyi yönetmeye kalkan insan önce yurttaşına doğruları söylemesini öğrenmesi lazım. Her yerde her ortamda size sözüm var, hiçbir yerde hiçbir zaman sizi kandırmayacağım, size yalan söylemeyeceğim."

AKP'nin televizyon reklamlarına gönderme yaptı

AKP'nin televizyon reklamlarına gönderme yapan ve meydanlardaki pankartlara işaret eden CHP Genel Başkanı, "Memleketime uçakla gidiyorum, RTE'de diyor ki, yani Recep Bey'in kısaltılmışı herhalde, o da bir şey mi davetiyemi uçakla yolluyorum, diyor, hayaldi gerçek oldu, kızının davetiyesi değil mi, Ürdün'e, önce inkar etti. Kim dedi, göndermiş Başbakan'ın uçağı ile davetiyeyi, dedi, sonra itiraf etti. Ne diyeceksiniz. Ezberini bozacağım onun. İtiraf ettireceğim. Bütün itirafları yapacak" dedi.

Başbakan'ın Eskişehir'de yaptığı mitingi hatırlatan CHP Genel Başkanı, "Buraya gelip miting yapıyor. 56 tesisi hizmete açtık, gören var mı, daha önce Mardin'e gidip 78 tesisi hizmete açmıştı. Milletvekili adaylarımıza dedim ki tesislerin listesini getirin, dedim, liste geldi; ilkokulun badanası boyası yapılmış tesis bir, köy hizmetlere ait parkı belediyeye devretmişler tesis iki... Biz bu ülkede herkesin barış içinde herkesin güzellik içinde herkesin iş sahibi olmasını istiyoruz. Biz yapay gündemlerle meşgul değiliz" dedi.

"Recep Bey arada bir bana takılır"

"Recep Bey arada bir bana takılır" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:
"Ben Anadolu'nun küçük bir köyünde doğdum. Yedi kardeşten birisiydim. Üniversiteyi bitiren sadece benim. Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyetin sayesinde okudum, çalıştım, 27.5 yıl ülkeme hizmet ettim. Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyetin herkese eşit yurttaşlık hakkını verdiğini gördüm. Demek ki Anadolu'da küçük bir köyde doğup bir partinin genel başkanı olabiliyorsunuz. Yeter ki düzgün çalışın, yeter ki alnınız ak olsun, yeter ki halka hesap vermeyi namuslu görev kabul edin. Yeter ki insanınız için çalışın."

"9 Milyon emeklinin oyunu istiyorum"

9 milyon emeklinin oyunu istediğini belirten Kılıçdaroğlu, emeklilere şöyle seslendi:
"Emekliler var mı aramızda, var mı? Durumu en iyi olan emekliler. Recep Bey diyor ki, bizim emekliler yaz tatillerini Kanarya Adalarında geçiriyorlar. Öyle değil mi? Ne zaman kürsüye çıksam TBMM'de, arkadaşlar emeklinin durumu iyi değil desem, üç dört AKP'li milletvekili kürsüye çıkıp siz halktan koptunuz, emeklinin durumu çok iyi, ceplerinde para var, yaz tatillerini dışarıda geçirirler. Sizin dünyadan haberiniz yok, der. Doğu mu? Peki bir soru, Millet mi doğruyu söyler Recep Tayyip Erdoğan mı, kim doğruyu söyler. Ben de zaten milletime güveniyorum. Size inanıyorum, siz doğruyu söylüyorsunuz.
Emekli kardeşlerime söyleyeyim. İntibak Yasası'nı çıkaracağız. 9 milyon emeklimiz var. 9 milyonun emeklinin 9 milyonunun da oyunu istiyorum. Tek fire istemiyorum.
Emekliyi ikinci sınıf durumuna getirdiler. Bunu kabul ediyor musunuz? Size sözüm var, emekliye milli gelir artışından pay vereceğiz."

Kadınlara seslendi

CHP Genel Başkanı, kadınlara da şöyle seslendi:
"Geliyorum kadınlara, hayatınızdan memnun musunuz, kadınlar hayatından memnun değil mi? Kadınlara ekonomik güvence getirmenin ikinci büyük adımını atacağız. Geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan her evde kadının banka hesabına her ay en az 600 lira para yatıracağız. Ona illa makarna, bulgur yiyeceksin, demeyeceğiz. Kadınlara ekonomik güvence getireceğiz."

"Güzel bir pankartımız var. 1923'ü olmayanın hedefi 2023 olamaz, diye. Eyvallah. Zaten bunların temeli yok ki" diyen Kılıçdaroğlu, "Temeli olsa memleketi bu hale mi getirirler. Temelleri olsa ceplerine mi, halka mı çalışırlar. Halka çalışırlar. Ceplerine çalışıyorlar. Bizim güzel bir türkümüz var. Orada diyor ki, aradık ceplerini her taraftan para çıktı diye, bunlar öyle; emekli de para yok, işçi de yok, esnaf da yok, beyefendilerin cepleri para dolu" şeklinde konuştu.

Askerlik yanıtı

Gençlere askerliğin 15 aydan önce 9 aya sonra 6 aya ineceği sözünü veren Kılıçdaroğlu, "Üniversite gençleri arzu ederlerse yaz tatillerinde askerlik yapacak. Okul bittiğinde askerlik bitmiş olacak. Recep Bey'in ezberi bozulmuş, efendim diyor ki, memleketi kim savunacak, şimdi gel de cevabını verme, vereyim mi cevabını. O zaman günah benden gitti. Peki kardeşim senin oğlun 21 gün askerlik yaparken hiç aklına geldi mi memleketi kim savunacak diye. Buradan söylüyorum, sevgili Recep Tayyip Erdoğan hiç meraklanma sen. Bu ülke savunulacak konuma gelirse sen bırak 9 ayı bu ülkenin yurtseverleri bırak 9 ayı 9 yıl da askerlik yaparlar" dedi.