Ergenekon savcılarına bir inceleme daha

Adalet Bakanlığı, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimlerle ilgili bir şikayet dosyası daha açtı.

31 Ağustos 2009 Pazartesi, 12:01
Abone Ol google-news

Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimler hakkında, bir şikayet dilekçesi daha incelemeye konuldu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu aracılığıyla Adalet Bakanlığı'na iletilen şikayet dilekçeleriyle ilgili Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni bir dosya daha açıldı.
Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan yeni dosya, ilgililer hakkında inceleme yapılmak üzere Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderildi.

2 müfettiş tarafından sürdürülen inceleme sonucu yeterli delil elde edilirse soruşturma açılabilecek. Şikayetlerle ilgili yeterli delil elde edilememesi durumunda ise soruşturma başlatılmasına gerek görülmeyebilecek.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı ve işlemleri bulunan hakimlerle ilgili aynı mahiyetteki ihbar ve şikayetlerin birleştirilmesi suretiyle daha önce 38 şikayet dosyası açılmıştı. 38 şikayet dosyasının 28'i hakkında soruşturma başlatılmasına gerek görülmemiş, 10 dosya kapsamındaki şikayetlere ilişkin incelemeler ise sürdürülüyordu.