Ergin: İhmal varsa üstünü örtmeyiz

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Kapalı ceza infaz kurumumuzda çıkan yangın sonucunda maalesef can kaybının da içerisinde olduğu bir sonuç ortaya çıkmıştır" dedi. Ergin, "İhmal varsa üstünün örtülmesi mümkün değil" dedi.

17 Haziran 2012 Pazar, 09:38
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile 13 kişinin yaşamını yitirdiği Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde incelemelerde bulunduktan sonra polisevinde basın toplantısı düzenledi.

"Kapalı ceza infaz kurumumuzda çıkan yangın sonucunda maalesef can kaybının da içerisinde olduğu bir sonuç ortaya çıkmıştır" diyen Ergin, bu konuyla ilgili şu ana kadar yapılan tespit ve incelemeler sonucunda elde edilen bulguları kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

Esas itibarıyla daha detaylı ve geniş bilgilerin tahkikatın ilerleyen aşamalarında paylaşılacağına işaret eden Ergin, şunları kaydetti:

"Dün gece nöbetçi infaz koruma memurunun duman kokusu almak suretiyle farkına vardığı hadise üzerine dumanın geldiği yerin tespiti için yapılan inceleme sonucunda C-15 koğuşunda duman sızdığını tespit etmesi üzerine derhal koğuş anahtarını almak suretiyle koğuş kapısı açılmış ancak kapı önüne yatak ve süngerlerinden barikat oluşturulmak suretiyle ateşe verildiği tespit edilmiştir.

Yangın söndürme tüpleriyle müdahale edilmiş ayrıca yangın vanalarından gelen yangın hortumlarıyla da aleve müdahale edilmiş ve ilk etapta bu alev kontrol edildikten sonra alt katta bulunan 5 hükümlü ve tutuklu sağ olarak kurtarılmıştır. Üst katta bulunan hükümlü ve tutuklular ise merdivenin ağzına ranzalardan barikat kurarak girilmesini engelleyecek bir fiziki bariyer oluşturmak suretiyle bu yangın çıkarıldığında maalesef onlara olay anında ulaşılamamıştır."


"İnfaz koruma memurları dumandan etkilendi"

Bakan Ergin, kurtarma çalışmaları sırasında infaz koruma memurlarınında olaydan etkilendiğine değinerek, "Kurtarma çalışmaları esnasında infaz koruma memurlarımızdan 3'ünde yanık oluşmuş, ceza infaz kurumu müdürüyle beraber 9 personelimiz de dumandan zehirlenmek suretiyle hastanede tedavi edilmişlerdir. Halen 1 infaz memurumuz yatarak tedavi edilmektedir" dedi.

Hayatını kaybeden hükümlü ve tutukluların Gaziantep otopsi merkezine nakledildiğini hatırlatan Sadullah Ergin, adli tıp uzmanlarının yapacağı otopsiye müteakip kimlik tespit işlemlerinden sonra cenazelerin ailelerine teslim edileceğini kaydetti.