Ergün: Pazarlığa gerek yok

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Hüseyin Ergün, Kürt açılımı konusunda değerlendirmlerede bulundu. Ergün, " Bunun için pazarlığa, müzakereye gerek yok" dedi.

08 Ağustos 2009 Cumartesi, 09:56
Abone Ol google-news

SHP Merkez Yürütme Kurulu, Genel Başkan Ergün'ün başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Ergün, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, Kürt açılımı ve Ergenekon soruşturmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

''Kürt sorunu, son 25 yılda bir anlamda Türkiye'nin enerjisini soğurdu'' görüşünü savunan Ergün, ''40 bin cana mal oldu. Milyonlarca insan yerinden yurdundan edildi'' dedi.

''Çözüm, zannedildiği gibi Kaf Dağı'nın arkasında değil, avuçlarımızın içinde'' diyen Ergün, bunun için pazarlığa, müzakereye gerek olmadığını da belirtti.

Ergün, ''Türkiye'de sorunun çözülmesi için katı merkezi yönetimden, güçlendirilmiş yerel yönetimlere geçmenin zorunlu olduğunu'' ifade etti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, hükümetin tereddütlerden kurtulup konuyu gündeme getirmesinin çok olumlu bir gelişme olduğunu, bu konuda muhalefetin de iktidarla iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

Ergün, ''Buradan kimin prim kazanacağından çok, Türkiye'nin kazanacakları önemlidir'' dedi.

Hüseyin Ergün, Ergenekon soruşturması konusunda da soruşturmanın, Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olması bakımından can alıcı önemde olduğunu dile getirerek, ''Ergenekon yargılamalarında bütün sanıkların tutuksuz yargılanması, tutuklu bulunanların salıverilmesi şarttır'' görüşünü belirtti.