Erkan Baş: Gencecik bir öğretmen kardeşimiz atanamadığı için canına kıyıyor, biz neyi tartışıyoruz?

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Erkan Baş, TBMM'de yaptığı konuşmada ataması yapılmadığı için geçtiğimiz pazar günü canına kıyan öğretmen Ersin Turhan'ı hatırlatarak, "Bu ülkede gencecik bir öğretmen kardeşimiz, cebinde 10 lira parasıyla ve bir mektupla canına kıyıyor. Niye canına kıyıyor? Atanamadığı için, işsiz olduğu için canına kıyıyor. Biz neyi tartışıyoruz?" ifadelerini kullandı. Baş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 46 yaşında emekli olduğunu da kaydetti.

18 Ekim 2018 Perşembe, 11:40
Abone Ol google-news

<video:1114757>

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde(TBMM) (2/860) sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Kanun Teklifi'nin tartışıldığı dünkü oturumunda söz aldı. Kanun teklifinin milyonlarca işçi ve emekçi için hiçbir şey ifade etmediğinin altını çizen Baş, "Şaşırtıcı bir şey mi? Değil. Ya, bu Parlamentoda zaten işçiler, emekçiler adına pek bir şey yapılmıyor, tam tersi yapılıyor hep, her türlü yasa önerisi patronların, zenginlerin çıkarları için uygulanıyor." dedi.

"GENCECİK ÖĞRETMEN KARDEŞİMİZ ATANAMADIĞI İÇİN CANINA KIYIYOR, BİZ BURADA NEYİ TARTIŞIYORUZ?"

Ataması yapılmadığı için geçtiğimiz pazar günü canına kıyan öğretmen Ersin Turhan'ı hatırlatan Baş, "Bakın, biz burada kanun tartışıyoruz, bu ülkede gencecik bir öğretmen kardeşimiz, cebinde 10 lira parasıyla ve bir mektupla canına kıyıyor. Niye canına kıyıyor? Atanamadığı için, işsiz olduğu için canına kıyıyor. Biz neyi tartışıyoruz? Ben, biliyorsunuz yeniyim bu Parlamentoda, geldiğim günden beri önüme gelen toplam yasalara bakıyorum, hepsinde aynı şey var arkadaşlar. Alelacele, panikle önümüze gelen yasalara bakıyorum. Ne gelmiş önümüze? Bedelli askerlik gelmiş, Kalkınma Bankası gelmiş, kumar yasası gelmiş, bu trafik cezası gelmiş. Hepsinin mantığı aynı; Meclis hiçbir şey yapmıyor, "para", "para", "para" diye bağırıyor. Yani memleketi götürdünüz uçurumun kenarına bıraktınız, yıkımın eşiğine getirdiniz ekonomik krizle, ondan sonra "Vatandaşın parasını nasıl alacağız da bu ekonomik krizden kurtulacağız?" diye burada sabahlara kadar çalışıyoruz. Keşke daha çok çalışsak da memleketin yoksullarına, halkına bir faydamız olsa, çalışmaktan şikâyetimiz yok ama patronlar için çalışmaya isyan ettiğimizi açık açık söyleyeceğim." diye konuştu.


<haber-yatay:1113608,1114615>

 

"PATRONLAR KAR ETSİN DİYE İNSANLAR TRAFİKTE ÖLÜYOR"

Baş, kanunda yapılacak değişikle gelen paranın ekonomik krizi çözmeyeğini kaydederek, " Trafikte insanların hayatını kaybetmemesini istiyorsak, bir kere otomotiv patronlarına hizmet etmekten vazgeçeceğiz. Yani siz, dünyanın en mantıksız ulaşım biçimini sadece patronlar daha fazla para kazansın diye insanların önüne getirirseniz, kentleri sadece ve sadece betonlarla yığarsanız, trafik kazaları olacak ve insanlar ölecek arkadaşlar. Patronlar kâr etsin diye trafikte insanlarımız ölüyor bizim. Bunları konuşmamız gerekirken cezayla, sopayla insanları eğitmeye çalışıyoruz. Olacak şey değil." ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN 46 YAŞINDA EMEKLİ OLMUŞ"

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini de değerlendiren Baş, şunları söyledi:

Şimdi, arkadaşlar, aslında bir tek faydası oldu bu kanun teklifinin gelmesinin. Ne oldu? Emeklilikte yaşa takılanları da tartışma şansımız oldu.

Şimdi, ben, tabii, o komisyon toplantısında yoktum. Dışarıdan izledim ve halkımızın büyük bir talebi var emeklilikte yaşa takılanlar diye, onu izliyoruz, onun sesi olmaya da çalışıyoruz. Tartışmaları izledik, sonra Cumhurbaşkanı çıktı bir konuşma yaptı. Ne dedi Cumhurbaşkanı? "Ekonomik bir kurtuluş savaşı veriyoruz." Buradan yola çıkarak da diyor ki: "Biz ekonomide bir kurtuluş savaşı verirken böyle büyük bir yükü ülkemizin, milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı?"

Bakın, samimiyetle söylüyorum. Dün gece saat on bir buçukta bu haberi okudum. Aklıma geldi ya, şeytan dürttü deyin siz; acaba bu beyefendi ne zaman emekli olmuş diye Google'a yazdım. Bir baktım ki 46 yaşında emekli olmuş. Ya arkadaşlar, elinizi vicdanınıza koyun. Bakın, biz diyoruz ki: Cumhurbaşkanı 46 yaşında emekli oldu mu? Herkesi 46 yaşında emekli yapalım. Niye bundan kaçınıyorsunuz? Şimdi meselemiz şurada: Bakın, çok basit bir denklem vardır. Yönetenleri zenginleşen toplumlar fakirleşir. Yönetenleri zenginleşen toplumlar acı çeker. Şimdi, siz zenginleşiyorsunuz ve zenginleştikçe halkımız acı çekiyor. Neymiş? Avrupa'da 38 yaşında emekli olan var mıymış? Arkadaşlar, 2 milyon çocuk işçi var bu ülkede. Çocuğu 15 yaşında, 14 yaşında atölyede çalıştırırken konuşmuyoruz ama emekliliğe geldiğinde konuşuyoruz. Bu ülkede ortalama yaşam süresi resmî rakamlara göre 75 deniyor ama hepimiz biliyoruz ki…

"ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN"

Şimdi, ortalama yaşam süresi 75 ama işçiler, emekçiler, alın teriyle yaşayanlar kaç yıl yaşıyor diye baktığımızda ortalama 67'ye düşüyor arkadaşlar. Siz ne diyorsunuz insanlara? Siz insanlara diyorsunuz ki: "65 yaşına kadar bekle." Ya, bu kardeşim iki yıl sonra muhtemelen ölecek, vefat edecek, aramızdan ayrılacak, 40 yıl çalıştı, çalışırken de öldü. Sizin iktidarınız döneminde insanlar çalışırken ölüyor, çalışamadığı için ölüyor. Bir de emekli etmeden önce "Mezarda emekli olacaksınız." diyorsunuz. Ondan sonra da "Biz ne yaparsak halkımız için yapıyoruz." diyorsunuz.

Tekrar uyarıyorum sizi arkadaşlar, net: Yöneticileri zenginleşen toplumlar fakirleşir. Siz zenginleştikçe halk fakirleşiyor. Elinizi vicdanınıza koymaya çağırıyorum.