Erkan Petekkaya'ya 'halkı düşmanlığa tahrik'ten suç duyurusu

Kadınlara karşı cinsiyetçi ve aşağılayıcı söylemlerde bulunan oyuncu Erkan Petekkaya hakkında, "hakaret, halkı düşmanlığa tahrik ve aşağılama" gerekçeleriyle suç duyurusu yapıldı.

28 Mart 2016 Pazartesi, 19:04
Abone Ol google-news

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, geçtiğimiz günlerde Nurgül Yeşilçay ve kadınları hedef alan söylemleri nedeniyle Erkan Petekkaya hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DİHA'nın haberine göre, Petekkaya'nın, "Biz bu kadının yaptığı bütün pisliklere kadın olduğu için tamam mı diyelim? Gazetelerin üçüncü sayfaları yıllardır kocası evden çıktıktan sonra içeriye erkek alan kadınların cinayetleriyle dolu abla! Bunları mı söyleyelim? Söylemiyoruz çünkü bu çok hassas bir konu" sözleri hakkında suç duyurusunda bulunan kadınlar, bu söylemlerle kadına yönelik şiddetin meşrulaştırıldığına işaret etti.

'BU ZİHNİYET İKTİDARIN YANSIMASIDIR'

Petekkaya için, suç duyurusunda "Aktör olan bu kişi işi ve niteliği gereği kitlelere hitap eden ve onları yönlendiren, kitlelerce takip edilen ve kitleleri etkileme gücü olan bir şahsiyettir. Haliyle kadınların onur ve haysiyetini aşağılamaya yönelik bu tavrı aynı zamanda çok sayıda kişiyi olumsuz yönde etkileyecek, ayrımcı zihniyetin meşrulaşmasına ve yaygınlaşmasına zemin hazırlayacaktır" değerlendirmesi yapıldı.

Petekkaya'nın TCK'nin 125, 130 ve 216. maddelerinde düzenlenen suçları işlediğine işaret ederek, Petekkaya'nın "Hakaret, kişinin hatırasına hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçlarından dolayı cezalandırılması istendi.

Erkan Petekkaya'dan 'taciz' kriteri: Beyonce