"Eşit rekabet koşulları sağlayacağız"

Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, önümüzdeki 5 yıl içinde ekonominin tüm aktörlerine eşit rekabet koşulları sağlamak ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışacaklarını belirtti.

21 Mart 2011 Pazartesi, 09:26
Abone Ol google-news

Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, dün Pekin'de düzenlenen 12. Çin Gelişme Forumu'nda yaptığı konuşmada, ekonomik büyüme tarzını değiştirerek ve reformların boyutunu büyüterek bu hedeflere ulaşılacağını ileri sürdü. Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre, önümüzdeki beş yılda Çin'in izleyeceği ekonomik ve toplumsal gelişmenin ana hatlarını belirleyen Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Li, bu dönemde Çin'in gelişmesindeki dengesizliği ve eşgüdüm eksikliğini gidermeye çalışacaklarını ifade etti.

Ülke içindeki ve dışındaki karmaşık ortamda, Çin'in fiyat istikrarını korumayı makro düzenlemedeki başlıca görev olarak gördüğüne işaret eden Li, kamu harcamalarıyla yatırım ve kredi yapılarını iyileştirmek yoluyla ekonomide büyük dalgalanmaların önleneceğini kaydetti.
 

''Tüketim teşvik edilecek"

Öte yandan, Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Can Ping, önümüzdeki 5 yıl içinde tüketimi teşvik ederek iç talebi artırmaya çalışacaklarını söyledi. Çinli yetkili, forumda yaptığı konuşmada, önümüzdeki 5 yıl içinde elverişli bir tüketim ortamı oluşturmak için istihdamı artırmak, kentleşmeyi hızlandırmak, gelir dağılımını daha sağlıklı hale getirmek gibi tedbirler aldıklarını anlattı.

Can Ping, ayrıca sosyal güvence sistemini iyileştirmek, yeni tüketim sektörlerini geliştirmek; kültür, turizm ve inşaat alanlarında tüketimi artırmak gibi önlemler alınacağını da belirtti. Çin'deki nihai malların tüketim seviyesinin halen yüzde 50 altında kaldığına ve uluslararası seviyenin yüzde 70 civarında olduğuna dikkati çeken Can Ping, bu iki oran arasında büyük fark bulunduğu ve bunun Çin'deki iç talebi artırma gücünün yetersiz kalmasına neden olduğu görüşünü dile getirdi.