Eski AKP'li İşbilen: Davutoğlu ailesiyle birlikte 4 saat Gülen'in evinde kaldı

15 Temmuz öncesi kapsayan 'FETÖ' çatı davası Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi. Davanın 2. gününde İlhan İşbilen’in sorgusuna devam edildi.

23 Kasım 2016 Çarşamba, 15:33
Abone Ol google-news

Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 73 kişi hakkında "Anayasa'yı ihlale teşebbüs etmek, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlarından açılan davanın tutuklu sanıklarından eski milletvekili İlhan İşbilen, Fetullah Gülen'in 'terör örgütü yöneticisi' olduğunu kabul etmedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada dün savunmasını tamamlayan İşbilen'in çapraz sorgusuna devam edildi.

İşbilen, müştekilerden Önder Gökçekaya'nın "Fetullah Gülen'in terör örgütü yöneticisi olduğunu kabul ediyor musunuz?" sorusu üzerine, "Hayır efendim, böyle bir şeyi kabul etmiyorum" dedi.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, ABD'de Gülen'i ziyaret etmesinin amacını sorması üzerine İşbilen, "Sanırım TBMM'nin büyük ekseriyeti oradan geçti. Öyle bir amacımız yok" ifadelerini kullandı.

Giray, "İfadenizde Fetullah Gülen'in devlet içerisinde alternatif devlet olmasına müsaade etmeyeceği yargısında bulunuyorsunuz" hatırlatması üzerine İşbilen, o günlerde edindiği intibanın bu şekilde olduğunu söyledi ve "Kasetleri ve vaazları, bunlar her yerde var, dinlediklerim içinde böyle bir şeyle karşılaşmadım" diye konuştu.

'BEN DE GÜLEN'İ SEVERİM'

Giray'ın, "Fetullah Gülen'in yurt içinde ve dışında sevenleri vardır. Cemaati sevenlerden oluşur. Ben de Gülen'i severim. Çünkü bana herhangi bir zararı olmamıştır" dediğini hatırlatması üzerine İşbilen, "Sohbetlerinden, vaazlarından, konferanslarından sonra kendisine büyük bir ilginin olduğunu zaman içinde gördüm" dedi.

Mahkeme Başkanı Giray, dünkü ifadesinde Yaşar Tunagür'den bahsettiğini hatırlatarak İşbilen'e, "Tunagür'ün Gülen'i o dönemin (1960'lar) MİT Müsteşarı ve iş adamlarıyla tanıştırdığı açıklamaları var. Tunagür ve Gülen ilişkisini biliyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

İşbilen, "Bilmiyorum ama duydum. Edirne'de beraber çalışmışlar. O ilişkilerinden kaynaklanan sebeple (Gülen) İzmir'e getirilmiş olabilir. Ama diğerlerini duymadım" dedi.

Yazar Nurettin Veren'in, kendisinin Altunizade'deki FEM dershanesinde kaldığı odada 'böcek' bulunduğu yönündeki ifadesinin hatırlatılması üzerine İşbilen, "Sanırım Nurettin Bey yanlış anlamış. O yıllarda Moskova'da kalıyordum. Güvenlik kameraları bugünkü gibi yaygın değildi. Misafirlerin kaldığı yerdeki güvenlik kameraları dikkatimi çekmiş. Yoksa böcek bulmadım" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak da iddianamede "FETÖ'nün İstişare Heyeti Üyesi" olduğunun belirtildiğine dikkat çekerek İşbilen'e, "Kumpas davalarında görev alan emniyet görevlileri, hakim ve savcılar atanırken istişare heyetinde mi karar alınıyordu yoksa Fetullah Gülen tek başına mı karar veriyordu?" sorusunu yöneltti.

'Davutoğlu ailesiyle birlikte 4 saat Gülen'in evinde kaldı'

T24'ün haberine göre; Davada eski AKP milletvekili İşbilen AKP milletvekillerinin darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçlanan Fethullah Gülen'in yanına gittiğini belirterek "Ahmet Davutoğlu ailesi ile birlikte 4 saat kaldı" dedi. "Gülen'i terör örgütü lideri olarak kabul etmiyorum" ifadesini kullanan İşbilen, Gülen'in gerçekleştirdiği Vatikan ziyareti hakkında da "Dinler arası diyalog, Vatikan ziyareti Cumhurbaşkanı, Başbakan tarafından resmiyete döküldü. Bunun devlet eliyle yapılması için girişim oldu. Sayın Erdoğan sanırım 10 yıldır bunu destekliyor. Eline aldı bu işi" dedi.  

Darbe girişiminde öldü sanılan albay, 15 Temmuz 17.04'te cep telefonuna gelen mesajı açıkladı