Esnaf 7 Eylül'ü bekliyor

Yaz aylarını durgun geçiren, bayram ve okul öncesi alışverişten umutlu olan esnaf, kamu çalışanlarının maaşını alacağı 7 Eylül'ü bekliyor.

06 Eylül 2010 Pazartesi, 08:47
Abone Ol google-news

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Tak, yaptığı açıklamada, yaz aylarının yaşanan ekonomik gelişmelerin etkisiyle durgun geçtiğini söyledi.

Özellikle giyim sektöründe piyasanın canlanması için sezon sonu indirimlerinin oldukça öne çekildiğini ifade eden Tak, ağustos ayının başlarında sezon sonu indirime girildiğini anlattı.

Tak, Ramazan ayını umutla bekleyen esnafın yine beklediği satışı yapamadığını dile getirerek, şöyle konuştu:
''Ramazan ayının ilk 15 günü, piyasa beklediğimizin çok altında durgun geçti. 15'inden sonra kıpırdanmalar başladı ve şu anda yaz aylarına göre daha iyi gidiyor. Hafta sonunda çarşıları, esnafı gezdim yüzleri gülmeye başlamış. Bayram ve okul alışverişi artınca esnaf biraz rahat nefes aldı. Kamuda çalışan memur, sözleşmeli personel, işçi ve diğer personelin eylül ayı maaş ve ücretlerinin Ramazan Bayramı dolayısıyla 7 Eylül Salı günü avans olarak erken ödeneceği açıklandı. Bu açıklama, çalışanlar kadar esnafı da mutlu etti.''

Esnafın dört gözle 7 Eylül'ü beklediğini ifade eden Tak, ''Susuz kalan sebzeyi düşünün. Suyu bulan sebze gibi paraya kavuşan piyasa canlanır. Maaşını alan çalışan, bayram ve okul öncesinde şeker, tatlı, kıyafet, kırtasiye almak için esnafa gidecek'' dedi.

Tak, bu dönemlerde vatandaşların alışveriş merkezlerine akın ettiğini de belirterek, ''Merkezler dışındaki esnafımızda da bütçeye uygun kaliteli ürünler bulmak mümkün. Piyasa araştırması yapılırsa bundan hem vatandaş hem esnaf yararlanır'' diye konuştu.