‘Etkin mücadele’de siyasi ayak bulunamadı!

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da yaptığı darbe girişiminin bastırılmasının ardından OHAL ilan edildi. FETÖ’cüleri devletten temizlemek için çıkarılan KHK’ler amaçlarından saptırıldı, FETÖ ile ilgisi olmayan çok sayıda muhalif isim görevinden ihraç edildi.

14 Temmuz 2019 Pazar, 21:32
Abone Ol google-news

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. 251 kişinin hayatını kaybettiği 2 bin 194 kişinin ise yaralandığı darbe girişiminin ardından hükümet OHAL ilan etti ancak çıkarılan KHK’ler amacından saptırılarak binlerce muhalif akademisyen, öğretmen kamu personeli Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) torbasına konularak ihraç edildi. 20 yıldır ABD’de bulunan FETÖ lideri Fethullah Gülen tarafından tavsiye edilen, “Başkanlık Sistemi’ne” de FETÖ ile mücadele edildiği belirtilen süreçte geçildi. FETÖ’ye karşın etkin bir mücadele yürütüldüğüne dair her fırsatta söylemlerde bulunulan iktidar kanadı FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik ise bugüne kadar herhangi bir adım atmadı.

2004 yılında düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında “Fethullah Gülen grubunun faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirler” başlıklı kararda, bu gruba karşı ağır yaptırımlı eylem planı hazırlanması gerektiği vurgulandı. Ancak MGK kararını hiçe sayan iktidar 9 yıl boyunca FETÖ ile herhangi bir mücadele başlatmadı. MGK kararına rağmen hükümetin bakanları, belediye başkanları, valileri, aldıkları kararlarla verdikleri maddi manevi desteklerle FETÖ’nün giderek büyümesine fırsat verdi. Ta ki 17-25 Aralık tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “rüşvet”, “görevi kötüye kullanma” ve “ihalelere fesat karıştırma” iddiasıyla başlatılan Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonuna kadar. Operasyonda dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Oğuz Bayraktar, iş adamı Ali Ağaoğlu, Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan ve Rıza Sarraf gözaltına alınmıştı. AKP bu tarihi kendisi için FETÖ ile mücadelede sözde milat olarak ilan etti. Uzun yıllardır FETÖ’ye karşı uyarılarda bulunan siyasetçileri, aydınları, bazı gazetecileri dinlemeyen AKP iktidarı, Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun ardından FETÖ’ye karşı bir duruş sergilemeye çabalıyordu çünkü iğnenin ucu ilk kez kendilerine, kabinedeki bakanlarına, AKP’ye batmıştı.

FETÖ’cüler firar etti
17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonları’nın üzerinden geçen 2 yılın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde uzun yıllardır Atatürk’çü subayları tasfiye ederek örgütlenen FETÖ, savaş uçakları, helikopter ve tanklarla darbe girişiminde bulundu. Kendilerine “Yurtta Sulh Konseyi” adını veren darbeciler saat 23:50’de TRT ekranlarında spiker Tijen Karaş’a zorla darbe bildirisini okuttu. “Darbeye hayır” demek için akın akın sokaklara inen yurttaşların üzerine tanklar sürüldü. Ankara ve İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı, parlamento, emniyet ve kamu binaları savaş uçaklarıyla bombalandı. Darbe girişimi halkın ve devletin diğer unsurlarının karşı koymasıyla başarısız oldu. Ancak darbe girişiminin bilançosu çok ağırdı. 174 sivil, 62 polis ve 5 asker hayatını kaybetti. Darbecilerin saldırısında ayrıca 2 bini aşkın kişi yaralandı. Çok sayıda FETÖ’cü darbe girşiminden hemen sonra yurtdışına firar etti.

OHAL ilan edildi
Darbe girişiminden 5 gün sonra 21 Temmuz 2016’da OHAL ilan edildi. 2 yıl süren OHAL’de çok sayıda muhalif akademisyen, kamu personeli FETÖ’cülerle ile aynı torbaya konularak ihraç edildi. FETÖ ile topyekün mücadele edeceklerini belirten iktidar kanadı, FETÖ’nün siyasi ayağı konusunu ise hiç dillendirmedi. FETÖ’nün siyasi ayağını açığa çıkarmak ve darbenin önlenmemesinde ihmali olanlara hesap sormakla yükümlü olan iktidar, darbe girişimini, OHAL’i ve bu süreçte çıkarılan KHK’leri amacından saptırarak muhalif avına çevirdi. Bu süreçte Başkanlık sistemine geçildi.

Aydınlatılmadı
15 Temmuz darbe girişiminin ardından bazı noktalar ise aydınlatılmadı. Darbe kalkışmasının olacağının önceden haber alınmasına karşın bunun neden devlet yetkilileriyle paylaşılmadığı karanlıkta kaldı. Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli binbaşı O.K’nin MİT’e 14:30’da darbeye ihbar etmesine karşın, bu bilgi sadece MİT Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile bir grup komutan dışında kimseyle paylaşılmaması, 15 Temmuz gecesi tüm hava sahasının kapatılması ve bu durumun Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile paylaşılmaması halen aydınlatılmadı. Bu durumu Hakan Fidan’a sorduğunu belirten dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, “Fidan’ın cevap veremediğini” söylerken, neden görevden almadığına ilişkin soruya ise “Dere geçerken at değiştirilmez” yanıtını verdi. Ancak darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Hakan Fidan halen görevine devam ediyor. 

Araştırma komisyonu çalışmayı kısa kesti!

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 26 Temmuz’da AKP ve muhalefet partilerinin verdiği araştırma önergeleri birleştirilerek görüşüldü ve TBMM Darbe Araştırma Komisyonu kuruldu. AKP, zaman içinde komisyonun çalışmaları ve dinlenen kişilerin parti aleyhinde bilgi vermeleri üzerine komisyonun 3 aylık çalışması yeterli gördü. Ocak 2017’de komisyonun çalışmaları sona erdi. Halbuki bütün araştırma komisyonlarının 3 aylık görevi süresi bir 3 ay daha uzatılmaktaydı. TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’nun raporu hazırlanması ise tam 6 ay sürdü. 12 Temmuz’da TBMM Başkanlığı’na sunulan raporda, komisyonda yer alan muhalefetten habersiz ekleme yapıldığı ortaya çıkınca tartışmalar yaşandı.

CHP, rapora CHP ile FETÖ’nün işbirliği yaptığı suçlamalarının yer aldığı 3 sayfalık bir bölüm eklenince ek şerh sundu. 70 sayfalık ek şerhte, AKP ile FETÖ arasında yıllar itibarıyla gerçekleşen ilişkiler belgeleriyle sıralanırken, FETÖ lideri Fethullah Gülen ile AKP yöneticilerinin fotoğrafları, Gülen hakkında AKP sözcülerinin açıklamaları, gazete küpürleri, AKP’lilerin terör örgütü lideri Gülen’i öven görüntülerine ilişkin internette yer alan videoların bağlantı adresleri yer aldı. CHP’nin ek şerhinden AKP’nin rahatsız olması üzerine TBMM Başkanlığı, komisyonun raporundan ek şerhi çıkararak basmak istedi. Ancak CHP’nin müdahalesi üzerine basım durduruldu. Daha sonra ise raporun basımı gerçekleştirilemedi ve dağıtımı yapılamadı.

15 Temmuz böyle anılacak

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin 3. yıl dönümü nedeniyle bugün başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de anma programları düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul programına İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik edecek. 
Erdoğan, bugün ilk olarak Ankara’da Saray’da düzenlenecek törene katılacak. Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Anıtı’ndaki törende de Ankaralılara seslenecek. Erdoğan, saat 14.00’te TBMM’de yapılacak 15 Temmuz özel oturumuna katıldıktan, darbe gişimi sırasında hasar gördüğü için yeniden yapılan Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün binasının açılışını yapacak. Ankara’daki programlarından sonra İstanbul’a gelmesi beklenen Erdoğan, saat 20.00’de Atatürk Havalimanı’nda yurttaşlarla bir araya gelecek. Erdoğan daha sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yapımı tamamlanan Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ni açacak. İBB Başkanı İmamoğlu’nun da Cumhurbaşkanlığı ve İstanbul Valiliği’nin programlarına katılacağı öğrenildi. İmamoğlu, ilk olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve beraberindekilerle 11.00’de Edirnekapı Şehitliği’ni ziyaret edecek. İBB binası önünde düzenlenecek anma törenine katılacak olan İmamoğlu şehit ailelerini İBB’de ağırladıktan sonra, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yer alan Şehitler Abidesi’ni de ziyaret edecek. İmamoğlu Atatürk Havalimanı’nda yapılacak anma töreninde de yer alacak. 

 

15 Temmuz’un bilançosu

-15 Temmuz darbe girişiminde 251 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 194 kişi ise yaralandı.

-21 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL 18 Temmuz 2018 itibarı ile sona erdi. OHAL toplamda 7 kez uzatılarak 2 yıl sürdü.

- OHAL döneminde 37 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı

-OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile 131 bin 922 “tedbir” gerçekleşti. OHAL’de en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı, 3 bin 213 personelin rütbesi alındı.

-OHAL sürecinde toplam 204 medya kuruluşu kapatıldı. Kapatılan 179 medya kuruluşu arasında 53 gazete, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon, 29 yayınevi, 20 dergi ve 6 haber ajansı bulunuyor.

-2 yılda 6 bin 81 akademisyen ve üniversitelerin idari kadrosundan bin 427 personel ihraç edildi, bu ihraç kararlarından 185’i kaldırıldı.

-234 bin 419 pasaport iptal edildi. Pasaport tahditlerinin bir kısmı aşamalı olarak kaldırıldı.

-80’i raportör 250 personelin görevlendirildiği OHAL Komisyonu’na toplamda 126 bin 200 başvuru yapıldı. Komisyon, başvuruların 77 bin 900’üne yönelik karar çıktığını, 48 bin 300’ünün ise incelenme aşamasında olduğunu açıkladı. Karar verilen 77 bin 900 başvurunun 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ise reddedildi.

-OHAL sonrası 2 bin 49 TSK personeli ihraç edildi, 176 emekli askerin rütbesi geri alındı.

-500 bini aşkın kişi gözaltına alındı, 30 binden fazla kişi tutuklandı.

-Haziran ayında karara bağlanan Genelkurmay Çatı Davası’nda “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi olmakla suçlanan 16 sanıktan her biri 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

-FETÖ’nün darbe girişiminin ardından geçen üç yılda devam eden 8 darbe girişimi davasında, Ankara’da bin 404, İstanbul’da 255 olmak üzere toplam bin 659 darbe sanığı halen yargılanıyor.

-FETÖ’nün 15 Temmuz ihanet girişimi sırasında savaş uçakları ve zırhlı araçlarla can kaybının yanı sıra hasara neden olan darbeciler hakkında yaklaşık 127 milyon liralık tazminat davası açıldı.

 

Saat saat darbe girişimi

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin saat saat özeti: 

14.30: Kara Havacılık’ta görevli Binbaşı O.K., MİT’e giderek Hakan Fidan’ın kaçırılacağını, bunun darbe girişimi olabileceğini bildirdi. 

16.16: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’i telefonla arayarak bilgi verdi ve ayrıntıları anlatması için Müsteşar Yardımcısını Genelkurmay’a gönderdi. 

17.32: MİT Müsteşar Yardımcısı, Yaşar Güler’i bilgilendirdi, 

17.54: Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı bilgilendirdi. 

18.10: MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Karargahı’na gelerek Hulusi Akar ve komutanların yaptığı toplantıya katıldı, “gelen ihbarın daha büyük planın parçası olabileceğini” beyan ederken, darbeden hiç söz etmedi. 

18.30: Akar, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdi. 

19.25: Orgeneral Akar, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gürak’ı arayarak, Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’ndan hiçbir tank ve zırhlı aracın çıkmaması emrini verdi. 

19.26: Hakan Fidan, Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı, ulaşamayınca koruma müdürüyle güvenlik önlemleri hakkında görüştü, ancak darbe ihbarından hiç söz etmedi.

19.26: Yaşar Güler’in özel kalem müdürü Yarbay Bünyamin Tümer, darbeci general Mehmet Partigöç’ün odasına giderek komutanlar ve MİT Müsteşarı arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. 

20.22: Hakan Fidan, karargahtan ayrıldı. 

20.23: Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda toplanan 33 Özel Kuvvetler görevlisi Genelkurmay Karargâhı’na doğru bir otobüs ile yola çıktı.

20.46: Darbenin gece saat 0300’te başlayacak olması nedeniyle karargâhtan erken ayrılan Genelkurmay Stratejik Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Karargâhı’na geri döndü.

21.00: Tümgeneral Mehmet Dişli, Hulusi Akar’ın makam odasına girerek kendisine “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz” diyerek darbeyi tebliğ etti. Akar’ın tepki göstermesi üzerine darbeciler içeri girdi ve Genelkurmay Başkanı’nı derdest etti. 

21.20: Akıncı’dan yola çıkan 33 özel kuvvetçi Genelkurmay Karargâhı’na ulaşarak komuta katına yöneldi. 

22.21: Genelkurmay Karargahı mesaj ve evrak dağıtım sistemi (MEDAS) üzerinden “SIKIYÖNETİM DİREKTİFİ” konulu mesaj “tüm bakanlıklar” adreslerine gönderildi. 

22.28: Haber kanallarında “İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçişi Jandarma tarafından trafiğe kapatıldı” şeklinde son dakika haberleri yapılmaya başlandı. 

22.35: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan 6 adet F-16 uçağı izinsiz kalktı. Ankara semalarında alçak uçuş yapan uçaklar, Akıncı Üssü’ne indi.

23.02: Başbakan Binali Yıldırım, NTV’ye telefonla bağlanarak “Emir komuta dışında bir kalkışma olduğunu” açıkladı. 

23.03: Hulusi Akar, Genelkurmay’dan helikopterle Akıncı Üssü’ne götürüldü. 

23.05: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbeye teşebbüs eden askerlerle ilgili soruşturma başlattı. 

23.18: Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı, darbeci F-16’lar tarafından bombalandı. 7 kişi şehit oldu.

00.00.33: Emniyet Özel Harekât Daire Başkanlığı vuruldu. 44 polis şehit oldu.

00.02: MİT helikopterlerle tarandı.

00.13: Darbeci askerler TRT’de zorla darbe bildirisi okuttu. 

00.24: Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk haber televizyonuna bağlanarak darbeye karşı halkı meydanlara çağırdı.

 00.56: Ankara Emniyet Müdürlüğü binası bombalandı.

01.31: Erdoğan, Dalaman Havalimanı’na getiren helikopterden inerek Cumhurbaşkanlığı ATA uçağına bindi. Uçak 01.43’te havalandı.

02.35: TBMM bombalandı.

03.20: Erdoğan’ı taşıyan uçak İstanbul’a geldi.

03.24: TBMM 2. kez bombalandı. 

04.00: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı yargı görevlileri, Yurtta Sulh Konseyi üyesi general, amiral ve askerlerle darbeye teşebbüs faaliyetine katılan askerler hakkında gözaltı kararı verdi.

04.42: Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı, helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına aldı.

04.54: Erzurum’dan 2 adet F-16 uçağı H-188 yetkisiyle (Uçak Düşürme Yetkisi) kalktı. Darbeye teşebbüs faaliyetinin başlamasından itibaren, darbenin önlenmesi için ilk karşı hareket bu saat itibarıyla başladı. 

06.19: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve otopark bombalandı. 
l 06.52: Başbakan Binali Yıldırım tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na vekâleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar atandı.

08.03: Akıncı Üssü’ndeki pistler uçakların kalkmasını engellemek amacıyla bombalandı.

09.06: Hulusi Akar’ı Akıncı’dan alan helikopter, Çankaya Köşkü’ne indi.

12.57: Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde açıklama yaparak darbe girişiminin önlendiğini açıkladı.