'Evinizden alıp zindana götürüyorlar'

'Tasfiye operasyonunun son halkası biz olduk' diyen Uğur Dündar, Doğan Grubu'ndan ayrılırken yaşadığı bir olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü anlattı.

19 Kasım 2011 Cumartesi, 13:51
Abone Ol google-news

Datça Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Medya nereye gidiyor” konulu toplantıda konuşan Uğur Dündar, Star TV’den ayrılışını, iktidarın medyaya yönelik tasfiye politikasının son halkası olarak niteledi.

“Ensenize sıkılan kurşun devri çok gerilerde kaldı. Şimdi evinizden alıp zindana götürüyorlar” diyen Dündar, Star TV’den ayrılmalarını “Medyaya dönük bir tasfiye operasyonunun halkasını da biz oluşturduk” sözleriyle değerlendirdi.

Bir Allah'ın kulu yanımıza gelmedi

Dündar, “Öylesine bir tedirginlik oluştu ki; ben ve Yılmaz Özdil, eşyalarımızı topluyoruz odalarımızda, bir Allah’ın kulu, bir yetkili, bir profesyonel gelip de ‘yahu çocuklar nereye gidiyorsunuz’ demedi” diye konuştu.

Sadece Ecevit zamanında baskı görmedim

Türkiye’de özgürlüğün bir özlem haline geldiğine dikkat çeken Dündar, şöyle konuştu: “Özlem olduğu gibi bir korku unsuru haline de geldi. İnsanlar bakkala, manava, kasaba telefonla siparişte bulunurken bile ‘acaba dinleniyor muyum’ korkusunu yaşıyorlar. Böyle bir ülkede her yerde özgür hissedilmek, insanın kendini özgür hissetmesi ve özgürce konuşması ne yazık ki mümkün olamıyor. Aklınıza gelen bütün iktidarlar döneminde baskılara ve hışımlara uğradım. Bir tek Bülent Ecevit ve İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü döneminde baskı görmedim.”