Fakıbaba'ya gazetecilerden tepki

Foto Muhabirleri Derneği, belediye görevlileriyle birlikte gazetecilere saldırıp tartaklayan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı kınadı.

08 Ağustos 2009 Cumartesi, 09:35
Abone Ol google-news

Foto Muhabirleri Derneği'nden yapılan açıklamada, yerel seçimde bağımsız adaylığı ile demokrasi dersi veren Ahmet Eşref Fakıbaba'nın bu zorlu mücadelesinin gerek ulusal gerekse yerel basın olarak desteklendiği hatırlatıldı, "Daha gazetecilerin kendisinin demokrasi dersi verdiğine dair yazdıkları haberlerin mürekkepleri kurumamışken yaşanan bu olay biz gazetecileri derinden üzdü" denildi. Açıklamada, olay şöyle anlatıldı:

"Başkan Fakıbaba, Şanlıurfa'nın Haşimiye Meydanı'nda esnafı ziyaret ederken bıçaklı saldırı girişimiyle karşılaştı. Fakıbaba'ya bıçaklı saldırıyı korumaları önledi. Olayın şoku yaşanırken Fakıbaba ve korumaları, hırslarını görüntü alan, sadece orada görevlerini yapmaya çalışan basın mensuplarına tekme-tokat saldırarak aldılar.

Basın mensuplarının görüntü almasına sinirlenen Fakıbaba, kameraların kapatılmasını istedi, ardından da korumaları tekme tokat gazetecilere saldırdı.

Çıkan arbedede Başkan Fakıbaba, DHA kameramanı Ömer Pınar'ın önce yakasına yapışarak kameranın önünü kapatmaya çalıştı, sonra da boğazını sıkmaya kalkıştı. Bu sırada belediye başkanının bu çirkin davranışından güç alan belediye çalışanı olduğu öğrenilen İbrahim Kubat da arkadaşımız Ömer Pınar'a tokat attı.

Diğer gazeteciler de Fakıbaba'nın çevresini saran koruma ve belediye çalışanları tarafından tartaklanarak çekim yapmaları engellendi."

Foto Muhabirleri Derneği açıklaması şu ifadelerle son buldu:

"Sayın Fakıbaba, sadece gazeteci arkadaşlarımıza değil, uğruna mücadele verdiği demokrasi ve halkın haber alma özgürlüğüne karşı bir saldırıda bulunmuştur. Gazeteci arkadaşlarımıza yapılan bu üzüntü verici saldırıyı şiddetle kınıyoruz."