Fazıl Say'dan sert çıkış: Bu adamlar benim konserime gelmesin

"Buradan nacizane Türk diplomatlarına bir notum var; Bunları affınıza sığınarak yazıyorum. Üzülerek diyorum, bu adamlar gelmesinler benim konserlerime"

14 Nisan 2015 Salı, 11:44
Abone Ol google-news

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, sosyal medya hesabından ABD'de konser verdiği Carnegie Hall'un fotoğrafını paylaştıktan sonra "Buradan nacizane Türk diplomatlarına bir notum var; Bunları affınıza sığınarak yazıyorum. Üzülerek diyorum, bu adamlar gelmesinler benim konserlerime" dedi.

"Ben tedirginim bu konuda. İsteksizim... İçime sinmiyor. Kendime göre anlık hareket etmek zorunda kalıyorum. Bu son turnemde Pekin'de büyükelçiyi kulis odasına almadım. New York'da da konsolosluk çalışanlarını reddettim" diyen Fazıl Say, "çünkü; Bugünkü Türkiye'nin diplomatları sadece konsere gelsinler orada gözüksünler istemiyorum. Ben 'sanattan, sanatçıdan yana olsunlar, hür bir dünya için, ifade özgürlüğü için diplomat olsunlar' istiyorum. Demokratik ve çağdaş bir Türkiye'yi temsil etsinler bizlerin dışlanmasına ve nice ötekileşmeye tepki versinler istiyorum" ifadelerini kullandı.

İşte Fazıl Say'ın o mesajı:

Buradan nacizane Türk diplamatlarına bir notum var;

Bunları affınıza sığınarak yazıyorum. 

Üzülerek diyorum, bu adamlar gelmesinler benim konserlerime. 

Ben tedirginim bu konuda. İsteksizim... 

İçime sinmiyor.

Kendime göre anlık haraket etmek zorunda kalıyorum.

Bu son turnemde Pekin'de büyükelçiyi kulis odasına almadım.

NewYork'da da konsolosluk çalışanlarını reddettim. 

ÇÜNKÜ; Bugünkü Türkiye'nin diplomatları sadece konsere gelsinler orada gözüksünler istemiyorum. 

Ben "sanattan, sanatçıdan yana olsunlar, hür bir dünya için, ifade özgürlüğü için diplomat olsunlar" istiyorum. Demokratik ve çağdaş bir Türkiye'yi temsil etsinler bizlerin dışlanmasına ve nice ötekileşmeye tepki versinler istiyorum.. 

Sadece iki sorum var onlara;

Diplomatsın, 

1- Neyi temsil ediyorsun? 

2- Niye temsil ediyorsun? 

Yani, ya uygar bir Türkiye'den yanasındır. Ve de hükümete karşı olman gerekirse de olursun ve haksızlık yapılan insanlardan, baskıya uğrayan sanatçılardan, haksız yere cezalandırılan vatandaşlarından yana olursun. (Bu onurlu duruştan hiç bir şey kaybetmezsin)

Ya da bu vahim ve baskıcı bir anlayışı temsil edersin...

Ama o zaman , uygar dünyada çok da "hak" aramamalısın.. 

Yap seçimini.. 

Artık seçimi ve açıklaması olmayan diplomat benim konserime gelmesin.. İkisi birden olmuyor çünkü, kimse saf değil. İleri insanlığı temsil ediyorsan bunu sadece gösteriş için yapamazsın. Sen çünkü elçisin!

Fazıl Say 

Aşağıdaki fotoğraf 2 gün önce dünyanın en önemli konser salonu Carnegie Hall'de çekildi. Sizce ABD Büyükelçimiz ve NewYork Konsolosumuz niye bu 3000 dinleyici arasında yoktu? Nerdeydiler?