FBI'ın kıramadığı şifre için Apple devrede

ABD mahkemesi, 14 kişinin hayatını kaybettiği 17 kişinin ise yaralandığı San Bernardino’daki terör saldırısını düzenleyen Syed Rizwan Farook’un telefonunun incelenmesi için şifrenin Apple tarafından kırılmasına hükmetti.

17 Şubat 2016 Çarşamba, 14:36
Abone Ol google-news

FBI’ın yaklaşık 2 aydır sürdürdüğü soruşturmada Farook ve karısı Tasfeen Malik’in telefonlarına ulaşmış fakat, şifreyi kıramamıştı.

İki saldırganın cihatçılarla olan bağlantısını ortaya çıkarmak için telefondaki bilgilere ulaşmak isteyen FBI Direktörü, ABD’de soruşturmayı yürüten savcının girişimleriyle, gelişen teknolojik ürünlerin şifrelemesi konusunda kamu güvenliği açısından FBI’ın etkisizi kaldığını ifade ederek hükümetin bu yönde Apple’ı görevlendirmesini talep etmişti. FBI 4 haneli ve kırılması için 10 bin farklı kombinasyon gerektiren şifreyi bu süre içerisinde kırmayı başaramadı.

 ABD mahkemesi şifreyi Apple’ın kırmasına karar verdi

Apple ise şifreyi kırma konusunda “hükümetin arka kapıdan baskın yaparak” sonuca ulaşmak istediğini öne sürdü. Müşteri gizliliğini ve güvenliğini ilgilendiren konularda ABD hükümetinin yasaları kullanarak Apple üzerinde baskı kurmak istemesi, ünlü teknoloji şirketini “müşterilerinin bilgilerini paylaşma konusundaki hassas durum” ile karşı karşıya bıraktı. 

FBI, Farook’un Pakistan’daki cihatçı bağlantılarına ulaşmak için telefonundaki kritik bilgilere ulaşmak istese de Apple’ın CEO’su Tim Cook, “ABD hükümeti Apple’dan müşterilerimizin güvenliğini tehdit eden eşi benzeri görülmemiş bir adım atmasını istiyor” dedi.

Başarısız girişimler verileri siliyor

iPhone 2014’ten bu yana fabrika ayarlarında kullanıcılarının verilerini şifreliyor. Bu şifrenin 10 kez üst üste yanlış girilmesiyle telefondaki bütün veriler siliniyor. Cihaz kilitlendiğinde ise sadece kullanıcının şifresi ile bilgiler geri getirilebiliyor.

FBI iki konuda Apple’dan konuda yardım talep ediyor: Birincisi Farook’un iPhonu’nuna sınırsız erişim hakkı sağlayarak bilgilerin kurtarılması. İkincisi ise Apple’ın art arda farklı şifre kombinasyonlarını kullanarak telefonunun şifresini kırması.