Fenerbahçe yönetimi isyan etti: Çifte standart

UEFA Disiplin Kurulu'nun, Fenerbahçe'yi Avrupa'dan 1 yıl men edilebileceğini açıklamasının yankıları sürüyor.

01 Mart 2013 Cuma, 10:53
Abone Ol google-news

Ağır ve şok edici cezalar alan Fenerbahçe'de Yönetim savunma için atağa geçmeye hazırlanırken, UEFA'nın benzer olaylarda başka kulüplere karşı toleranslı davranması, Fenerbahçe'ye ise her fırsatta derhal cezalandırması yöneticiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Verilen bu ceza, taraftarlar arasında ise UEFA'nın 3 Temmuz nedeniyle Fenerbahçe'yi dolaylı yoldan cezlandırmak istediği yorumlarına neden oldu.

UEFA'nın kararı sonrası dün toplanan Fenerbahçe Yönetimi, Hukuk Kurulu ve Dış İlişkiler Kurulu'nun avukatlarıyla ortak çalışma ekibi kurdu. Sarı-Lacivertli yönetim UEFA'nın verdiği 1 maçlık seyircisiz oynama ve aynı olayın 2 yıl içinde tekrarlanması durumunda Avrupa kupalarından men cezası için UEFA'dan "duruşmalı savunma" talep etti. Duruşmalı savunma talebi doğrultusunda UEFA'nın Disiplin Kurulu'na sözlü ve görüntülerle savunma verecek olan Sarı-Lacivertli yönetimi bu konuda yönetim kurulunda hukuk işlerinden sorumlu üyeler Şekip Mosturoğlu ve Tolga Deniz Aytöre temsil edecek.

Cezanın açıklanmasının ardından UEFA'dan gerekçeli karar talep eden Fenerbahçe'nin kurmayları bu doğrultuda çok kapsamlı bir savunma hazırlıyor.

İtalyan ve Alman Kulüpleri torpilli mi ?


İtalya Kulübü Lazıo'nun Avrupa Ligi'nde Mönchengladbach ile oynadığı maçta taraftarları Nazi selamı vererek ırkçılık yapması, sahaya meşale atmaları ve 3 Alman taraftarının yaralanmasının cezası sadece 2 maç seyircisiz oynama ve 40 bin Euro para cezası oldu. UEFA, Lazio'ya bütün bu olanlardan ötürü men tehdidinde bulunmazken İtalyan kulübünün başkanı,"Kulüp olarak münferit olaylardan dolayı ceza almamalıyız. Bir kulüp kişisel hataların ceremesini çekmemeli" demişti.

Arsenal-Bayern Münih şampiyonlar ligi ikinci tur ilk maçında ise Almanlar tribünleri ateşe verdiler. Ancak bu olay cezasız kaldı.

Raul Meireles'e Barragan örneği

Fenerbahçe yönetimi seyircisiz oynama cezasına yaptığı duruşmalı savunma talebini Raul Meireles için de yaptı. Meireles'e verilen 3 maçlık cezanın fazla olduğunu düşünen Sarı-Lacivertli yönetim bu cezanın indirilmesi için ise Şampiyonlar Ligi grup aşamasındaki Valencia-Bayern Münih maçının 34. dakikasında yaptığı çok sert hareketle direkt kırmızı kart gören Antonio Barragan'ın 2 maç ceza almasını emsal gösterecek.  (DHA)