Festivalin yönetmen söyleşilerine ilgi yüksek

Bu yıl çok daha fazla yönetmeni davet eden 31 İstanbul Film Festivali, meraklısını filmlerin mutfağında dolaştırmaya, yönetmenleri de İstanbul ve sinemamızla buluşturmaya devam ediyor.

05 Nisan 2012 Perşembe, 08:52
Abone Ol google-news

Önceki gün Dünya Festivallerin’den bölümünde yer alan "Şeytan Adasının Kralı"nın yönetmeni Marius Holst,  Fitaş 4 sinemasında oynayan filmin ardından yoğun film trafiğine rağmen salonu terk etmeyen çok sayıda seyircinin ilgiyle dinlediği soruları yanıtladı.
 
“Şeytan Adasının Kralı”nın son gösteriminde söyleşi yapan Norveçli yönetmen Marius Holst, Norveç-Fransa-İsveç-Polonya 2011 ortak yapımı filmini tanıtırken; “Burada anlatılanlar Norveç’te gerçekten yaşandı. İnsanlar toplumdan tecrit edilerek, zalimce eğitilemez. Norveçliler çok daha sonra işin aslını öğrendi. Bastoy artık yetişkinlerin kaldığı, ekolojik tarım yapılan bir açık cezaevidir. O nedenle filmi Estonya’da benzer bir yerde, mekanı inşa ederek sert iklim koşullarında 49 günde tamamladık.” dedi.Bir soru üzerine; “Neredeyse tümü ilk kez oynayan gençlerle çektik.” diyen Holst, rollerini çok iyi oynayan bu çocukları ülkeyi dolaşarak nasıl seçtiğini anlattı.

2011 Norveç Amanda Ödülleri: En İyi Film, En İyi Müzik, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu; 2011 Lübeck En İyi Film, İzleyici Ödülü; 2011 Edinburgh En İyi Yeni Oyuncuödüllerini almış olan film, Norveç’te 1930’larda sadist gardiyanlar ve acımasız bir müdür tarafından ucuz işgücü niyetine kullanılan oğlan çocuklarının kaldığı Bastoy adasındaki ıslahevinde geçiyor. Adaya mahkûm olarak gelen Erling boyun eğmeyen direnciyle zalim düzene karşı diğer çocukları kanlı bir ayaklanmaya teşvik eder.

 

Fotoğraf: Zeynep Altay