Filmmor’dan cinsiyet eşitliği çağrısı

Filmmor Kadın Kooperatifi, sinema sektöründe 2020 yılına kadar cinsiyet eşitliğinin sağlanmış olmasını hedefleyen uluslararası #5050x2020 (2020 yılına kadar yüzde 50 eşitlik) kampanyasının Türkiye’de yaygınlaşması için çağrıda bulundu.

19 Temmuz 2019 Cuma, 22:08
Abone Ol google-news

Cinsiyet Eşitliği Taahhüdü Cannes Film Festivali’nde de imzalanmıştı (üstte)

Ekip çağrısında: “Türkiye’deki tüm film festivallerini: 35 uluslararası film festivalinin imzaladığı 5050x2020 Cinsiyet Eşitliği Taahhüdü’nü imzalamaya, program ve ekibindeki cinsiyet dağılımını açıklamaya, var olan eşitsizlik ve ayrımcılığı gidermeye davet ediyoruz” dedi. Eylül sonunda düzenlenecek Adana Altın Koza Film Festivali’nin yönetim kuruluna e-posta gönderen Filmmor, festivali 5050x2020 Taahhüdü’nü imzalamaya davet etti. Ekip, cinsiyet eşitliği için harekete geçilmesine ilişkin önerilerini diğer yerli festivallerle de paylaşacak.
Cinsiyet Eşitliği Taahhüdü’nü imzalayan festivaller seçkiye katılmak üzere gönderilen tüm filmlerin, filmin kayıt süreci esnasında adı geçen tüm oyuncu ve ekip üyelerinin cinsiyet dağılımı da içeren bir listesini sunuyor; program danışmanlarının yanı sıra tüm seçici kurul ve program ekibi üyelerinin cinsiyet dağılımını ilan ediyor ve yönetim kurulları ve/veya yönetmen kurullarının cinsiyet dağılımını ilan ederek, tüm bu husularda eşitlik sağlanacağının garantisini veriyor.
Taahhütname, şimdiye dek Cannes, Venedik, Berlin, Toronto, Locarno, Berlin ve London film festivalleri dahil 35 uluslararası film festivali tarafından imzalandı.