'Fındık krizi' üreticiyi isyan ettirmişti; AKP'li vekilden hükümete fındık teşekkürü

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri kapsamında AKP Grubu adına konuşma yaptı. AKP'li Cemal Öztürk, 'Fındık üreticilerimize verilen desteklerden dolayı hükümetimize, özellikle de fındık üreticisinin her zaman yanında olan Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ederim' ifadelerini kullandı. Hasadı Temmuz ayında başlayan fındığın alım fiyatını Kasım ayının sonuna kadar açıklamaması nedeniyle 'fındık krizi' yaşanmış ve Fındık üreticisi mağdur edilmişti.

18 Aralık 2018 Salı, 17:05
Abone Ol google-news

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri kapsamında AKP Grubu adına konuşma yaptı.

AKP'li Öztürk, konuşmasında, fındık üreticilerine verilen desteklerden dolayı hükümete ve özellikle de 'fındık üreticisinin her zaman yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a' teşekkür etti. Öztürk'ün konuşması şu şekilde:

’’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin birinci, AK Parti Hükümetlerinin on yedinci bütçesini görüşüyoruz. Bu imkânı bize sağlayan, 2002 yılından bu yana her seçimde bize destek veren aziz milletimize teşekkür ederim. Vergi vererek devletimize, milletimize ekonomimize destek olan, kaynak sağlayan vatandaşlarımıza müteşekkiriz. 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinde 961 milyar TL gider, 880,4 milyar TL gelir, 80,6 milyar açık öngörülmektedir. Faiz dışı fazla 36,7 milyar TL’dir. 2019 yılı bütçe ödenekleri 2018 yılına göre yüzde 26 oranında arttırılmıştır. 2019 yılında da bütçeden en büyük pay, vergi gelirlerinin yüzde 21’ini kapsayan 161 milyar TL ile önceki AK Parti hükümetlerinin bütçelerinde olduğu gibi yine eğitime ayrılmıştır. Sağlığa ayrılan pay ise 157 milyar TL’dir. 2002 yılında yüzde 11,3 olan sağlık harcamalarının bütçe içerisindeki payı 2019 yılında yüzde 16,3’e çıkmıştır. Tarımsal destekleme ödemeleri için yatırım ödenekleriyle birlikte 26,5 milyar TL ayrılmıştır. Fındık üreticilerimize verilen desteklerden dolayı hükümetimize, özellikle de fındık üreticisinin her zaman yanında olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkür ederim. 2019 yılı bütçesinin ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum’’ dedi.

'FINDIK KRİZİ'

Temmuz ayında fındık hasadının başlamasıyla, üreticiler Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO)'dan taban fiyat beklentilerini 15 TL olarak açıklamıştı.

Ancak, TMO'nun 2018 fındık taban fiyatını açıklamakta gecikmesi nedeniyle fındığını düşük fiyattan satmak durumunda kalmıştı.

TMO'nun açıklama yapmamasına tepki gösteren MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu ile Giresunlu üreticileri mitinge çağırmıştı.

Enginyurt'un 'Cumhur ittifakı falan diyenler, şimdi zamanı değil diyenler. Yok, öyle yağma, şimdi meydan zamanı. Millet perişan mı olsun isteniyor? AK Parti vekilleri ses verin' açıklamasının ardından 'fındık krizi' AKP ile MHP arasında kriz yaratmıştı.

Fındık üreticisi yaşanan krizden mağdur olurken, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, serbest piyasada 7.5- 8 liradan fındık satan üreticiyi eleştirerek, “Bu yanlış anlaşılmasın; üreticilerin bize yardımcı olması, çok panik yapmaması, biraz sabretmesi, fındığını ucuza satmaması gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Fındık fiyatlarını açıklamak için Kasım ayının sonuna kadar bekleyen ve alım fiyatını 14 TL olarak açıklayan TMO, üreticinin büyük tepkisini çekmişti.

<haber-yatay:825265,1072157,1040644,1073547>