Firari askerlerin iltica talepleri yarın görüşülecek

Yunanistan Ankara'dan firari askerlerin iadesi yönünde resmi bir talep geldiğini teyit etti. Askerlerin iltica taleplerine yönelik incelemeler kapsamında dinlenmelerine ise cuma günü Atina'da başlanacağı bildirildi.

18 Ağustos 2016 Perşembe, 21:09
Abone Ol google-newsDeutsche Welle'nin Yunan Televizyonu Skai'nin haberine dayandırdığına göre , Yunanistan Adalet Bakanlığı Türkiye'den, darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan Türk askerlerinin iadesi yönünde resmi talep geldiğini teyit etti.  Adalet Bakanlığı Türkiye'nin talebinin yasal uygunluğunu incelemeye başlayacağını duyurdu.  Bakanlık cuma günü incelenen ilgili dosyayı Türkiye'ye gönderecek.

Yunanistan'da değerlendirilecek diğer bir başvuru ise askerlerin siyasi iltica başvurusu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bir askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç kentine kaçan askerler ‘'Yunan topraklarına yasadışı giriş yaptıkları'' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Askerlere ülkeye yasadışı yollardan giriş yaptıkları gerekçesiyle ikişer ay tecilli hapis cezası verilmişti.

İki binbaşı, dört yüzbaşı ve iki astsubaydan oluşan sekiz asker tutuklanmalarının ardından Türkiye'ye iade edilmeleri durumunda can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle siyasi iltica talebinde bulunmuştu. Avukatları askerlerin ifadelerinde darbe girişiminden habersiz olduklarını söyledikleri bilgisini vermişti. Başvuruların değerlendirme süreci kapsamında subayların dinlenmesine yarın Yüzbaşı Feridun Çoban ile başlanacak.

Hukukçular, Yunanistan'a sığınan TSK mensuplarının iltica talebini en üst yargı organına kadar taşımaları durumunda iltica işlemlerinin aylarca sürebileceğini belirtiyor.