Fransa burkayı tartışıyor

Fransa'da kadınların burka giymesinin yasaklanması amacıyla yasa tasarısı hazırlanması tartışmaları büyüyor.

20 Haziran 2009 Cumartesi, 13:55
Abone Ol google-news

İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Rama Yade, Europe-1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, ''laiklik ve kadınların haysiyetini korumak için bu tür bir yasa tasarısına destek verebileceğini'' söyledi.

Hükümet Sözcüsü Luc Chatel de böyle bir yasa tasarısının hazırlanmasının gözden geçirileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün yaptığı açıklamada, bu konudaki görüşlerini pazartesi günü açıklayacağını söylemişti.

Farklı siyasi gruplardan 63 milletvekili, çarşamba günü, kadınların baş ve vücutlarının tamamını örten burka ile ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını talep etmişti.
Fransa'da son yıllarda burka giyen kadın sayısında önemli artış olduğunu kaydeden milletvekilleri, soruşturma komisyonunun bu konuyla ilgili araştırma yapıp, meclisi bilgilendirmesini istemişti.

Fransa'da Danıştay, geçen yıl burka giyen Faslı bir kadına vatandaşlık verilmesine karşı çıkan idari mahkemenin kararını onamıştı.

Fransız basını, dini simge ve objelerin orta derecili okullarda yasaklanmasıyla ilgili 2004 yılında kabul edilen yasanın ardından laiklikle ilgili yeni bir tartışmanın tekrar alevleneceği görüşünü dile getiriyor.