Fransa senoto heyetinin TBMM ziyareti

Fransa Senatosu Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Jacques Blanc, beraberindeki heyetle, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'u ziyaret etti.

20 Nisan 2011 Çarşamba, 09:54
Abone Ol google-news

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, yaptığı konuşmada, Fransa'da, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını tanıyan yasa teklifinin kabul edilmesinin, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından üzücü bir gelişme olduğunu söyledi.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasına yönelik çabaları da endişe ile izlediklerini ifade eden Yakut, bu yönde verilen yasa teklifinin kabul edilmesinin, Türkiye-Fransa arasındaki ilişkilere ciddi zarar verebileceğini belirtti.

Sadık Yakut, söz konusu teklifin kabul edilmesi halinde, konuyla ilgili araştırma yapmak isteyen Fransa'daki bilim adamlarının çalışmalarının da engellenmiş olacağına işaret etti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini de değerlendiren Yakut, üyeliğin, Türkiye'nin stratejik hedefi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, üyelik dışında herhangi bir formülü kabul etmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Yakut, üyelik dışı alternatif fikirlerin, Türkiye kamuoyunda, ''Türkiye karşıtlığı'' olarak algılandığını bildirdi.

Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Jacques Blanc da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören teklifin Türkiye'yi kaygılandırdığını bildiğini, ancak Fransa anayasasına göre söz konusu teklifin Başkanlık Divanınca geri çekilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Fransız hükümetinin teklife zaten sıcak bakmadığını ifade eden Blanc, ayrıca teklifin Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonunda görüşüldüğünü ve oy birliği ile ''kabul edilemez'' görüşü bildirdiğini belirtti.

Blanc, teklifin ''kabul edilemez'' görüşü yönünde 4 Mayısta Genel Kurulda oylanması halinde bu tartışmasın da bitmiş olacağını söyledi. Bu konuda kendilerinin de seferber olduğunu anlatan Blanc, ''Umarım 'kabul edilmez' kararı oylanır ve bu konuda sözü tarihçilere bırakırız'' dedi.

Türkiye'nin AB üyelik sürecine değinen Blanc, AB'nin bundan sonra ilerlemesi için yeni proje ve ivmelere ihtiyacı olduğunu, bu ivme ve projelere Türkiye'nin de dahil olmasını arzu ettiklerini söyledi.

''Bunu için birbirimizi daha iyi tanımalıyız'' diyen Blanc, özellikle Fransa'da Türkiye'nin daha iyi tanıtılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Blanc, Yakut'a Fransa Senatosu Madalyası hediye etti.