Fuar alanı kısa zamanda bitecek

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, 2020’de THY'nin Ankara’ya yurtdışından uçuşlarının artırılması için girişimlerde bulundukları açıkladı.

29 Kasım 2019 Cuma, 18:08
Fuar alanı kısa zamanda bitecek
Abone Ol google-news

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 2020’de Türk Hava Yolları’nın Ankara’ya yurtdışından doğrudan uçuşlarının artırılması için girişimlerde bulundukları açıkladı. Baran, ATO olarak Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlken Aycı ile görüşmeler yaptıklarını belirterek “Kısa zamanda THY seferlerine 3-4 yer daha ilave ettireceğiz” dedi. Baran, Ankara Kalesi’ni turizm odağı haline getireceklerini ve uluslararası fuar alanının da yakın zamanda Ankaralılarla bulaşacağını kaydetti. 

ATO Başkanı Gürsel Baran, görevdeki 3. yılında ATO’nun faaliyetlerine ilişkin Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu. Önceden “memur şehri” olarak anılan Ankara’nın “kabuk değiştirdiğini” belirten Baran, “Ankara, savunma sanayiinde Türkiye’nin merkezi haline geldi. Savunma sanayi firmalarının yüzde 60’ı Ankara’da. Dünyada başta gelen 100 savunma sanayi şirketinden 4’ü Ankara merkezli. Bu alanda yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. Ankara’nın önemli bir girdisini sağlıyor” dedi. 

‘Zirve neden Beypazarı’nda olmasın’

Ankara’daki termal kaynakların, sağlık turizmi alanında kullanıldığına da dikkat çeken Baran, “Hastanelerimizin birçoğu sağlık turizmi yapmaya başladı. Ankara’nın etrafında inanılmaz bir termal kaynak var. Zenginlik bakımından dünyadaki en önemli su olarak bilinen Fransa’daki Vichy Kaplıcaları’na eş değer zenginlikteki su, Haymana’daki kaplıcalarda var. Kızılcahamam, Beypazarı, Ayaş, Çubuk gibi termal kaynak bakımından zengin yerleri üst üste koyduğunuzda Ankara’daki zenginliğin farkına varıyorsunuz. Dünyada her yıl Davos’ta düzenlenen Ekonomi Zirvesi, neden benim Kızılcahamam’ımda, Beypazarı’mda düzenlenmesin? Buralar, Davos’tan çok daha güzel ve doğal zenginliğe sahip yerler. Ama kimse tanımıyor, bilmiyor. Biz Ankara’nın içini de etrafını da yeterince tanıtamamışız” dedi. 

‘Fuar alanıyla kent ekonomisi canlanacak’

Ankara’da uluslararası bir fuar alanının da eksikliğine dikkat çeken Baran, “ATO’nun da ortağı olduğu bir şirket tarafından uluslararası fuar alanının inşaatı devam ediyor. Kısa zamanda bitirme gayretindeyiz. O da bitince Ankara, uluslararası anlamda fuar ve kongre merkezine kavuşacak” dedi. Fuarcılığın, kent ekonomisine katkılarından da söz eden Baran, “Almanya, dünyanın en önemli sanayi ülkelerinden birisi, bunun yanında fuarcılık alanında da büyük atılımları var. Ben, sektörümdeki fuarlarla ilgili Almanya’ya gideceğimde, 4-5 ay önceden bilet almazsam uçaklarda da otellerde de yer bulamam. Şehir, fuar dönemlerinde inanılmaz hareket kazanır, toplu taşımasından alışveriş merkezine; otellerden restoranlarına kadar. Fuar, aynı zamanda bir turizm alanıdır. Ankara’da da fuarcılıkla, turizmi yan yana getirerek kent ekonomisini canlandırabiliriz” dedi. 

‘Doğrudan uçuşlar artacak’

Yurtdışından Ankara’ya yeteri kadar doğrudan uçuş olmamasının, Ankara’nın en büyük eksikliği olduğuna da dikkat çeken Baran, ATO olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde bu eksikliği dile getirdiklerini ve THY Başkanı İlker Aycı ile de görüştüklerini belirtti. Baran, şunları kaydetti:

“İnsanlar Ankara’ya aktarmayla değil, doğrudan uçuşla gelmek istiyor. Doğrudan uçuşları artırmak için büyük gayret içindeyiz. Cumhurbaşkanımızı ziyarette 1 saatten fazla bu konuyu anlattık. ‘Durum çok vahim. İstanbul’dan günde 450 civarında uçuş varken, Ankara’da 8-10 tane uçuş var’ dedik. Ardından İlker Bey’le bir araya geldik. Görüşmelerimizin ardından 20 ülke, 34 destinasyon gibi bir sayı oldu. Geldiğimiz nokta çok iyi ama asla yeterli değil. Kısa zamanda yine THY seferlerine 3-4 yer daha ilave ettireceğiz. İhtiyacımız olan ülkelerden ilavelerimiz olacak.”

‘Otopark sorununu çözeceğiz’

ATO olarak, Ankara’nın turizmine katkı sağlayacak atılımlarda da bulunduklarını açıklayan Baran, “Misafirimiz geldiğinde Haydi Ankara Kalesi’ne gidip gezelim’ diyemiyoruz. Kale, şu an böyle bir durumda değil. Bununla ilgili büyük bir çalışma yürütüyoruz. Ankara Kent Konseyi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi ve ATO’nun ortak çalışmaları var. Tez zamanda, misafirimiz geldiğinde ‘Haydi Kale’ye gidelim’ diyebileceğiz. Kale’deki otopark sorununa da çözüm bulacağız” dedi. 

‘Ankara’ya katkı sağlayacak’

Okurlarıyla bugün ilk kez buluşan Cumhuriyet Anadolu’ya hayırlı olsun dileklerini de ileten Baran, “Derdimiz Ankara’ya katkı sağlamak. Cumhuriyet Anadolu’nun da Ankara’ya katkı sağlayacağına eminiz. Bu nedenle Cumhuriyat Anadolu’yu takip edeceğiz ve destek olacağız” dedi. ANKARA/Cumhuriyet