Futbol siyaseti istemiyor!

Alman basınında Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkiler sürüyor

17 Mayıs 2018 Perşembe, 08:39
Abone Ol google-news

Alman Milli Futbol takımında forma giyen Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın Londra’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasına yönelik tepkiler sürüyor. DW’nin haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, sözcüsü aracılığı ile yaptığı açıklamada buluşmayı eleştirdi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’deki olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, ‘rol model milli takım oyuncularının’ Erdoğan ile buluşmasının ‘soru işaretleri yaratan ve yanlış anlamaya davet çıkaracak’ bir durum olduğunu belirtti. Gündoğan ve Özil’in konuya ilişkin açıklama yapmalarını da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Seibert, Alman Futbol Federasyonu içinde de konunun gündeme geleceğinden emin olduğunu ifade etti.

Alman basını, Liverpool’da oynayan Türk asıllı Alman Emre Can’ın Erdoğan’ın davetini kabul etmediğini yazdı.

 

‘Deniz Yücel’i çağırın’

Alman Milli Takımı’nın 2018 Dünya Kupası kadrosunda yer alan Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a tepkiler sürerken Bild Gazetesi yazarı Henning Feindt’ten ilginç bir öneri geldi. Geçen dönemlerde ünlü isimlerin Almanya Milli Takımı kampına çağrılarak futbolcularla bir araya geldiğini hatırlatan Feindt, “Çarşamba günü toplanacak Milli Takım kampına Alman Futbol Federasyonu bence Deniz Yücel’i davet etmeli. Bir yıl iddianamesiz hapiste tutulan Deniz Yücel, Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinde ayaklar altına aldığı demokrasiyi belki oyunculara anlatır” diyerek tepkisini dile getirdi.