G8 Zirvesi bugün başlıyor

İngiltere'nin dönem başkanlığını yürüttüğü ve en önemli gündem maddesinin Suriye olduğu G8 zirvesi bugün Kuzey İrlanda'da başlıyor.

17 Haziran 2013 Pazartesi, 07:42
Abone Ol google-news

İki gün sürecek zirveye dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkesinin liderleri katılıyor.

İngiltere Başbakanı David Camerıon'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İtalya Başbakanı Enrico Letta, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor.


Yoğun güvenlik önlemleri

Kuzey İrlanda'nın Fermanagh bölgesinin Enniskillen şehri yakınında Lough Erne Resort'ta bugün yerel saatle 16.00'da başlayacak G8 Zirvesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 7 bin polis Kuzey İrlanda'da, 4 bin polis ise Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde güvenliği sağlıyor. Güvenlik önlemleri çerçevesinde ayrıca Kuzey İrlanda'da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'tan zirvenin yapıldığı Enniskillen şehrine giden yollar boyunca çok sayıda polisin ve polis aracının bulunması ve kimi zaman polisin araçları durdurarak güvenlik kontrolü yapması dikkati çekiyor. Zirve boyunca özellikle Belfast'ta ve Fermanagh bölgesinde kapitalizm karşıtı gösterilerin yapılması öngörülüyor.

Putin: Her ikisinin de eli kanlı

Küresel ekonomi, vergilendirme, ticaret, şeffaflık, terör ve aşırıcılıkla mücadele gibi konuların yanı sıra G8 Zirvesi'nin gündeminde Suriye konusu da bulunuyor. Zirve dolayısıyla İngiltere'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin ile İngiltere Başbakanı Cameron dün Londra'da bir araya geldi.

Cameron görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında İngiltere ile Rusya arasında Suriye konusundaki görüş ayrılıklarının üstesinden gelinebileceğini ifade etti. Toplantıda Putin'in hem Esad rejimini hem de muhalifleri kastederek, "Her ikisinin de elleri kanlı" sözleri ise dikkati çekti.

Ancak Rusya, Esad rejimine silah sağlamayı sürdüreceğini, ABD, İngiltere ve Fransa'nın rejimin kimyasal silahlar kullandığı görüşüne katılmadığını bildiriyor.

Suriye konusunda G8 Zirvesi'nde önemli bir karar çıkması beklenmese de zirve G8 ülkelerinin Suriye konusunda ortak zemin arayışları için fırsat olarak değerlendiriliyor.

1 milyon 800 binden fazla kişinin yaşadığı Kuzey İrlanda'da, üçte biri suyla kaplı olan Fermanagh bölgesi doğal güzellikleriyle biliniyor. Bölgenin en büyük şehri olan ve zirvenin yapılacağı Lough Erne Golf Resort'un da yer aldığı Enniskillen'de ise 11 bin 500 kişi yaşıyor.

İngiltere, G8 dönem başkanlığını 2014'te Rusya'ya devredecek. Dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan G8 ülkeleri küresel ekonomide yüzde 65'lik bir paya sahip bulunuyor.