Galata Film'in projesi "Will" Cannes'da

64. Cannes Film Festivali'nde, çekimlerinin İstanbul Balat ve Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldığı Galata Film'in 12 milyon dolarlık projesi ''Will'', festivalin market filmler bölümünde ilk kez gösterildi.

17 Mayıs 2011 Salı, 11:15
Abone Ol google-news

Cannes Film Festivali'nin market filmler bölümünde ilk kez gösterilen ''Will'', dünya sineması sektör temsilcileri ve Fransızlar tarafından büyük beğeni topladı.

''Will''in yapımcılarından Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı, film hakkında açıklamalarda bulundular ve Galata Film olarak yeni projelerini anlattılar.

Cannes'da Türk sineması adına önemli bir başlangıç yaptıkları ifade eden Muharrem Gülmez, ''Genelde yarışma festivallerinde, market gösterimlerinde salonlarda çok az insan bulunur. Ancak bizim salonlar çok dolu geçti. Gösterimlerimize ilginin tahminimizden fazla olması, bizim için çok umut verici bir gelişme oldu'' dedi.

Galata Film olarak amaçlarının yılda bir Türk bir de uluslararası olmak üzere iki projeye imza atmak olduğunu belirten Gülmez, ''Çok prestijli uluslararası bir projeye daha Cannes'da imza atmak üzereyiz. Hem Türkiye'den hem de Holywood'dan önemli oyuncuların rol alacağı yeni projemizin çekimleri Türkiye, Amerika ve Hindistan'da gerçekleşecek'' diye konuştu.

Bir Türk yapım şirketi Galata Film olarak Cannes'a ilk defa katıldıklarını belirten Taha Altaylı da yeni projeleri hakkında şunları söyledi:

''Çekimlerinin Hindistan ve ABD'de gerçekleşeceği 'Gönülsüz Kökten Dinci' adlı filmin startını Cannes'da vermiş olduk. Bu da yine uluslararası ortak yapım olacak. Cannes'da Galata Film olarak göstermek istediğimiz şuydu; Türk sineması bir dünya markası olmaya adaydır. Şu anda yabancı projelerle bunun ilk adımlarını atmaya çalışıyoruz. Bu, uluslararası sinema sektöründe göstermek adına ciddi adımların bir başlangıcıdır. Burada yaptığımız aktiviteler bizim açımızdan çok önemliydi. Türk sineması, bizim de yapacaklarımızla dünya sinemasında daha fazla seyredilen bir sinema olacaktır.''

''The Fall of Fujimori'', ''Great Wall Across Eggleton'' isimli filmleriyle ün yapmış olan ''Will'' ABD'li yönetmeni Ellen Perry, Bob Hoskins ve Damien Lewis gibi önemli oyuncuların rol aldığı filmin Cannes'da gösterilmiş olmasından gurur duyduğunu söyledi.

''Will'', 2005 yılında İstanbul'da oynanan Şampiyonlar Ligi final maçında Liverpool-Milan maçı için İstanbul'a gelen Liverpool hayranı Will Brennan adlı 11 yaşındaki çocuğun hayatını anlatıyor. İstanbul'un Balat semti ve Atatürk Olimpiyat Stadı'nda çekimleri yapılan filmde Mustafa Denizli, İngiliz futbolcular Steven Gerrard, Kenny Dalgish, Jamie Garragher gibi isimler de rol alıyor.