"Gazeteciler sendikalaşma haklarını kullanamıyor"

TBMM İdare Amiri ve CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Avrupa Birliği normları öngörmesine rağmen, gazetecilerin sendikalaşma haklarını kullanamadıklarını belirtti.

08 Ocak 2010 Cuma, 10:30
Abone Ol google-news

TBMM İdare Amiri ve CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, ''10 Ocak Gazeteciler Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''gelecekleri işverenin iki dudağı arasında olan, sosyal güvenlikten yoksun gazetecilerin görevlerini meslek kuralları çerçevesinde yerine getirmesinin, temel hak ve hürriyetlerin yıpranması nedeniyle her geçen gün biraz daha güçleştiğini'' ifade etti.

Küçük, şöyle devam etti:
''Gazete patronları ve iktidar gücünü kullananların hoşlanmadıkları gazetecilerin işlerine son vermesinin üzücü örneklerini geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugün de hala yaşamaktayız. Gazetecilerden beklenen faydanın sağlanabilmesi, özgür çalışma koşullarının sağlanması onların herkesten fazla sosyal güvenceye kavuşturulmasıyla mümkün olacaktır.

Avrupa Birliği normları öngörmesine rağmen gazeteciler sendikalaşma haklarını da gazetecilik iş kolu dışına çıkarılmalarından dolayı kullanamamaktadırlar. 212 sayılı Basın İş Kanununun uygulanabilmesi için, işverenleri zorlayan hükümlerin getirilmesi ve etkin denetlemenin sağlanması zorunlu görülmektedir. Bu kapsamda, zorunlu asgari kadro uygulaması getirilerek, en demokratik hak olan sendikalaşmanın önündeki baskılar ve tüm engeller hiç vakit geçirilmeden kaldırılmalıdır.''

Ülkenin dört bir yanında yaşam mücadelesi veren yerel gazete ve televizyonlarda çalışan basın emekçilerinin asgari ücretin altında sigortasız çalışmaya zorlandıklarını belirten Küçük, yasal güvencelerle korunmaları gerektiğini vurguladı.