Gazetelerde Bugün

Türkiye ile Ermenistan, ilişkilerinin normalleştirilmesi adına çok önemli bir adım attı. Haber; Hürriyet, Milliyet, Radikal ve Haber Türk'te manşette yer aldı. Cumhuriyet, Sabah ve Birgün'ün manşetinde ise; İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın dünkü 'Kürt açılımı' değerlendirmesi var.

01 Eylül 2009 Salı, 07:03
Abone Ol google-news

 

CUMHURİYET

Açılımın adı var


Demokrasi açılımı konusunda gelinen noktayı değerlendirmek için basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Atalay henüz somut bir proje olmadığını ve görüşmelerde bir ortak akıl bularak bunu olgunlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Atalay, önerilerini ilk açıklayacakları yerin TBMM olacağını vurgularken anayasa değişikliğinin gündemlerinde olmadığını, işin başının da silahların bırakılması ve örgütün tasfiyesi olduğunu söyledi.


HÜRRİYET

Ermenistan ile maç protokolü


Aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için yola çıkan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bağdat, Şam, Lefkoşa hattında tam bir "sürpriz" yaptı ve Ermenistan'la yeni bir dönem için protokol imzalanacağını açıkladı.


MİLLİYET

Erivan'la tarihi adım


Türkiye ile Ermenistan, ilişkilerinin normalleştirilmesi adına çok önemli bir adım attı. İki ülke, İsviçrenin arabuluculuğunda parafladıkları 2 protokolü imzaya taşıyacak olan iç siyasi istişareleri başlatıyor.


RADİKAL

Bu da Ermenistan açılımı


İlişkileri normalleştirmek için 'yol haritası' çizen Türkiye ile Ermenistan, tarihi bir karar alarak diplomatik ilişki kurma planı için mutabakata vardı. Sıra iç siyasi istişarelerde...


AKŞAM

Devleten sığınma köyü


Bilge Köyü göç ediyor. Katliamın kan davasına dönüşmesine engel olmak isteyen devlet, hapisteki Çelebi ailesinin yakınlarına köyden çok uzakta yeni bir hayat kuracak.


POSTA

İnanılmaz kaza


İstanbul Üsküdar Meydanı'nda durakta bekleyen iki belediye otobüsünün arasından yayalar geçerken inanılmaz bir kaza meydana geldi. Üçünü bir otobüs, öndeki diğer otobüslere arkadan çarptı.


VATAN

Ateşin düştüğü yer


Siyasiler Kürt açılımını tartışıyor. Millet TV başında izliyor. Bölücü teröre önceki gün kurban verdiğimiz dört şehidimizin evinde ise yürekler yanıyor...


HABER TÜRK

Ermenistan çekiliyor Türkiye sınırı açıyor


Türkiye ile Ermenistan'ın 'dostluk açlımı'nda finale sayılı gün kaldı. 6 hafta sonra iki protokol imzalanacak. Ermenistan Karabağ'dan çekilecek, Türkiye sınırı açacak.


BİRGÜN

Birinci turun özeti: Anayasa değişikliği


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt açılımı ile ilgili görüşleri sorulan bütün kurumların Anayasa değişikliği önerdiklerini belirtti. Ancak, " Anayasa değişikliği gündemimizde yok" dedi.


SABAH

Bölünme korkusu özgüven eksikliği


Bakan Atalay: Bölünme sendromundan kurtulalım. Üniter devlet yapısını sürekli gündeme getirmek özgüven eksikliğidir.


TERCÜMAN

'Sayın Bakan milletle alay ediyor'

"Demokratik açılım"ı yine açmayan Atalay'a büyük tepki gösteren muhalefet, "Bu, millete derin bir saygısızlık" dedi.


YENİ ŞAFAK

Açılımın kırmızı çizgileri

'Demokratik açılım'da gelinen noktayı anlatan Bakan Atalay, ilk kez çerçeveyi çizdi: Üniter devlet tartışmaya açılmayacak, Kürtçe eğitim ve af gündemimizde yok


ZAMAN

Terörün bitmesi konusunda toplumda çok güçlü mutabakat var


Herkes demokratik standartların yükselmesini istiyor. Tüm kesimler elini taşın altına koymalı.