Gaziantep'te silahıyla firar eden asker gözaltına alındı

Vatani görevini yaptığı Gaziantep Merkez Komutanlığı'nda arkadaşıyla tartıştığı öne sürülen er M.T., G3 piyade tüfeği ve dolu şarjörle birliğinden firar etti. Birliğinden çıktıktan sonra havaya ateş açarak, yanına kimseyi yaklaştırmadan, 4 kilometre yürüyüp, alışveriş merkezine giren M.T., psikolog ve polislerin çabasıyla ikna edilerek, gözaltına alındı.

22 Ekim 2018 Pazartesi, 10:35
Abone Ol google-news
<video:1118194>

Gaziantep 5. Zırhlı Tugay komutanlığı'nda görevli M.T isimli 4 aylık asker, nöbet tuttuğu diğer arkadaşı ile tartışmasının ardından  G3 piyade tüfeği ve dolu şarjörle firar etti. Peşinden polis ve askerlerin kovaladığı M.T, yaklaşık 5 kilometreyi yayan olarak kaçmayı başararak, 15 Temmuz Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi üzerinde bulunan Primemall AVM'ye girdi.

AVM'ye otoparktan girdi
Elinde piyade tüfeği AVM'nin otoparkının bulunduğu yere yönelen asker, otoparktan içeriye girdi. Üniformalı asker, elinde tüfek ile birlikte mağazanın üçüncü katına çıktı. Yaşanan olay nedeniyle AVM personeli ve vatandaşlar büyük korku yaşadı.

AVM'nin içerisi boşaltıldı
Olay yerine gelen polis ekipleri hem AVM'nin içerisinde hem de dışarısında güvenlik tedbirleri aldı. AVM çalışanları ve vatandaşlar, dışarıya çıkartıldı, firari asker ikna edilmeye çalışıldı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Tuncay Dölkeleş ve psikolog tarafından ikna edilen asker, gözaltına alındı.

Rehine iddialarına valilikten yalanlama
Gaziantep Valiliği yaptığı açıklama ile askerin çalışanları rehin aldığı iddiasını yalanladı. Valilik açıklamasında, "22.10.2018 tarihinde saat 09:00’da birliğinden firar ederek silahıyla Şehitkamil ilçemizdeki bir alışveriş merkezine giren er M.T adlı şahıs İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce ikna edilerek teslim alınmıştır. Olayda herhangi bir rehin alma durumu söz konusu değildir. Can kaybı, yaralı veya hasar bulunmayan olayla ilgili tahkikat başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Güvenlik zaafı iddiası
AVM'lerde X-Ray cihazları ile araç ve çantaların bile arandığını ifade eden vatandaşlar elinde tüfek bulanan bir askerin geçişine nasıl izin verildiğini anlamadıklarını belirterek AVM yöneticilerine tepki gösterdi. Sosyal medyada da yaşanan olay nedeniyle AVM görevlilerine tepki gösterildi.