Gazze'de gizli alkol üretimi

Gazze Şeridi'nde alkol yasağı nedeniyle gizlice üretilen şarabın tüketimi insanların hayatını tehlikeye atıyor.

15 Ekim 2009 Perşembe, 11:07
Abone Ol google-news

Fransız Haber Ajansı (AFP), kendi alkollü içeceklerini üreten, tüketen ya da satan Gazzelilerle görüştü. Kendisini "Ebu Muhammed" adıyla tanıtan 40 yaşındaki bir memur, şarabı sevdiğini, ama Hamas iktidarının baskısı yüzünden bunu gizlice tüketmek zorunda kaldığını söyledi. "Hamas iktidara gelince kendi şarabımı kendim üretmeye karar verdim, nasıl yapılacağı konusunda arkadaşlarıma danıştım ve internete araştırma yaptım" diyen memur, "başardığını" belirttikten sonra, "İtiraf etmem gerekir ki, üretiğim şarabın tadı gerçek şarabın tadı kadar iyi değil" diye ekledi.

Şarabını üretmek için terk edilmiş bir evin terasını kullandığını, orada üzümleri iyice yıkadıktan sonra tanelerini saptan ayırdığını ve üzümleri eliyle sıktığını anlatan "Ebu Muhammed", "Üzüm çekirdekleri kabın dibinde birikince suyunu süzerek, 40 günde mayalanmayı hızlandırmak amacıyla az miktarda maya karıştırıyorum" dedi. Gazzeli memur, şarabı tek başıma, gizlice yaptığını ve sattığını ifade etti.

Kendini "Hüseyin" olarak tanıtan 56 yaşındaki bir kişi de iki yıldır kendi şarabını gizlice ürettiğini belirtirken, yakalanma endişesini dile getirdi. "Yakalandığı takdirde Hamas'ın iç güvenlik güçlerinin kendisine acımayacaklarını" söyleyen Hüseyin, "muhafazakar ve dindar toplumdaki insanların bakışlarından da çekindiğini" belirtti.

Hamas'ın sözcülerinden Tahir El Nunu, AFP'ye yaptığı açıklamada, Hamas'ın sadece yasaları uyguladığını ve yüksek miktarda içki satıldığı zaman polisin müdahale ettiğini söyledi. Yasalar, bireysel içki tüketimini yasaklamıyor, sadece içki ticareti bazı durumlarda suç kapsamına girebiliyor. "Bir yurttaşı kendi içkisini üretirken yakalasak bile hiçbir şey yapamıyoruz" diye konuşan Hamas polis örgütünün uyuşturucuyla mücadele biriminden Cemal Dahşan, "Ama böyle bir durumda, içkiye el koymamız da bizim için sosyal görev" dedi.