'Genelkurmay arşivleri açıklasın'

CHP'deki "Dersim" tartışması sürerken Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Genelkurmay'ın arşivleri açıklamasını isteyerek, "Tayyip Erdoğan yiğitse açıklasın. Açıklansın, açıkladıktan sonra o zamanki harekete katılan askerler kimlerdi, kimler değildi, yani bunları konuşuruz. Bunları açıklayalım o zaman herkes saçının rengini görsün" dedi.

21 Kasım 2011 Pazartesi, 13:17
Abone Ol google-news

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM'de, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, Dersim ile ilgili sözleriyle parti içinde başlayan tartışmayı hatırlatması üzerine Genç, "Onlar parti yönetiminin halledeceği konular, ben parti yöneticisi değilim. Erdoğan'ın oyuna gelerek bu meseleleri bu kadar ayyuka çıkarmanın anlamı yok" dedi.

'Erdoğan yiğitse açıklasın'

Genelkurmay'ın arşivleri açıklaması konusunda çağrıda bulunan Genç, şöyle dedi:
"Genelkurmay arşivleri açıklar. Tayyip Erdoğan yiğitse açıklasın, bakalım aslında, Dersim olaylarına katılan kişiler arasında geçen ben soru önergesi verdim, Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül'ün akrabaları var mı, yok mu? Ben bir öğreneyim. Çünkü bu harekete katılanların bir kısmı şöyle bir düşünce vardı, 'hacca gideceğinize iki tane kızılbaş öldürün hacca gidersiniz', o düşüncede insanlar o harekete katıldığı için o kadar insanlık dışı öldürmelere karıştılar. Açıklansın, açıkladıktan sonra o zamanki harekete katılan askerler kimlerdi, kimler değildir, yani bunları hepsini konuşuruz."
 

Genel Merkezi işaret etti

Parti içindeki tartışmalara yönelik olarak da Genç, "Parti içinde birtakım arkadaşlarımızın karşılıklı birtakım düşünceleri oldu. Bunları halledecek olan Genel Merkez'dir. Bu basında hep Tayyip'in paralelinde hareket etmesin" dedi.
 

'Aygün ile görüşmedim'

"Aygün ile görüştünüz mü, bu açıklamalardan sonra" şeklindeki soruya Genç, "Hayır görüşmedim. Görüşecek bir şey yok. Arkadaşın düşünceleri. Seçimden önce söylemişti sonra konuştuk bu işi bıraktı ama nasıl olduysa işte öyle bir şey etmiş" diyerek şöyle devam etti: "Ülke o kadar faşizan bir yönetim altında ki hak, hukuk yok. Devlet talan edilmiş, ekonomik kaynaklar yok edilmiş, her an için ülkenin bir ekonomik krizle baş başa kalması, devletin memur maaşlarını ödenmemesi durumuyla karşı karşıya olduğu bir durumda ondan sonra iktidar devleti israf anlayışı ile devletin bütün kaynaklarını kendilerine kanalize ediyorlar."

'Kayıtlar senin elinde'

Başbakan'ı da eleştiren Genç, "Erdoğan geçen dönem seçimden önce dedi ki Dersim'de 20 bin kişi, 30 bin kişi, 40 bin kişi, 50 bin kişi katledildi, dedi. Bunu söyleyen Erdoğan, kim bu Başbakan. Sen bu ülkenin başbakanıysan benim devletim geçmişte katliam yaptı diyorsa evvela bunun hesabını ver kardeşim. 7 bin kişi mi öldürüldü, 30 bin kişi midir, 50 bin kişi mi, böyle bir sorumsuzluk olur mu, 20 bin, 30 bin, 40 bin gibi bir rakam hesabını ver arkadaş, kayıtlar senin elinde açıkla" dedi.
 

'Genelkurmay kayıtlarını açıklayalım, herkes saçının rengini görsün'

"Genelkurmay kayıtlarını açıklayalım" diyen Genç, "Ortada ne var ne yok hep ezbere konuşuyoruz. Hep kirli bilgi üzerinde konuşuyoruz. Bunları açıklayalım o zaman herkes saçının rengini görsün kardeşim" şeklinde konuştu. Bir basın mensubunun, "Metiner'in bir açıklaması var Sabiha Gökçen adını havalimanından alalım şeklinde" sözüne de Genç, "İktidar onlar, istediklerini de alsınlar. Ben bir şey demiyorum ki. Sabiha Gökçen'in Alevi olduğu da bir gazetede yazdı. Mesele Ahmet, Mehmet meselesi değil de" demekle yetindi.