Genelkurmay'dan 'andıç soruşturması' haberine açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Radikal gazetesinde yayınlanan "TSK Faturayı Albay Çiçek'e Kesti" haberiyle ilgili bir açıklama yaparak, soruşturmanın gizliliği kuralının detaylı açıklama yapılmasını engellediğini bildirdi.

16 Haziran 2011 Perşembe, 14:30
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanlığı, Radikal Gazetesi'nde yer alan "TSK faturayı Çiçek'e kesti" başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157'nci Maddesinde düzenlenen "Soruşturmanın gizliliği" kuralı, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma ile ilgili olarak; soruşturmanın kapsamı, yöneltilen sorular ve bu sorulara verilen cevaplar hakkında detaylı bir açıklama yapılmasını engellemektedir. Bununla birlikte, adı geçen gazetede yer alan haberin gerek başlığında gerekse içeriğinde gerçeği yansıtmayan hususlar bulunmaktadır" denildi.
 

Haber neydi?

Radikal gazetesi haberinde, "İnternet andıcı" soruşturmasının Genelkurmay Başkanlığı'yla Ergenekon davasında tutuklu Albay Dursun Çiçek'i karşı karşıya getirdiğini öne sürmüştü. İddiaya göre özel yetkili savcılığın sorusu üzerine Genelkurmay Başkanlığı 13 sayfalık raporla birlikte gönderdiği yanıtında "kara propaganda yapan" internet sitelerini, o dönemde "görevli personel" olan Çiçek'in yaptığını öne sürmüştü. Bunun üzerine savcılık Çiçek'in ifadesine başvurmuş, Çiçek de Genelkurmay'ı yalanlarken, "Her şey emir komuta zinciri altında yapıldı" demişti.