Gerçeker: Herşey hukuka uygun olsun

Ergenekon soruşturması kapsamında toplanan Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker başkanlığında Yargıtay binasında yapılan toplantı, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantıda soruşturmayla ilgili son gelişmelerin ''endişe verici'' olarak değerlendirildiği bildirildi. Toplantının ardından açıklama yapılmayacağını belirten Gerçeker, yalnızca "Tüm kaygımız yasalara ve hukuka uygun davranılması" değerlendirmesinde bulundu.

08 Ocak 2009 Perşembe, 12:13
Abone Ol google-news

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Başkanlar Kurulu toplantısının ardından Yargıtay'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, gazetecileri habersiz bırakmak istemediklerini, gerekli zamanlarda gerekli açıklamaları yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

"Biz istiyoruz ki her şey hukuka, yasalara uygun olsun'' diyen Gerçeker, bunun dışında bir amaçlarının olmadığını kaydetti. Gerçeker, ''kişisel değerlendirmesinin'' sorulması üzerine ise ''Arkadaşlar bu konudaki hassasiyetlerini dile getirdiler. Bunun dışında bir şey görüşülmedi'' dedi.

Telefon dinlemelere ilişkin bir soru üzerine Gerçeker, ''Çeşitli konular görüşüldü ama açıklama yapmama kararı aldık. Bizim amacımız hukuk devleti ilkelerinin yürürlükte olması, yürümesi, yasalara uygun davranılması. Sadece bu olayla ilgili değil, bütün olaylarla ilgili bunu söylüyoruz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Açıklama yapmamanız ihsas-ı rey olmasın diye mi?'' sorusuna Gerçeker, ''Tabii... Biz hukuk adamıyız. Konuşmalarımızda davranışlarımızda hukuk kurallarını gözetmek zorundayız. Elbette ki ihsas-ı rey olabilecek bir takım şeylerden kaçınmak zorundayız'' yanıtını verdi.

Hasan Gerçeker, bir başka soru üzerine de Ergenekon soruşturması kapsamında dün evinde arama yapılan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile telefonla görüştüğünü söyledi.