Gezi Parkı'nda yatan 17 kişiye gözaltı!

Polis, Gezi Parkı'nda yatak kurarak yatan 1'i Alman uyruklu 17 kişiyi gözaltına aldı.

30 Temmuz 2013 Salı, 11:38
Abone Ol google-news

Beyoğlu Belediyesi'nin temizlik ekipleri, Gezi Parkı'nda oluşturulan temsili mezarların bulunduğu taşları kaldırdı. Gezi Parkı'na gelen polis ekipleri de parkta yatak kurarak yatan 16 kişiyi kimlik taraması yapmak üzere emniyete götürdü.

Bu sırada polis ekipleri, ölenlerini isimlerinin yazdığı yedek sembolik mezar taşları ile kıyafetlere ulaştı. Parkta yatan bir kişi eşyalarını geri almak istedi. Ancak emniyet yetkilisi “Ne yapıyorsun sen? Bırak onların hepsi çöp” dedi. Bunun üzerine Almanya’dan Türkiye’ye gelen bir insan hakları aktivisti Klaus Müller, Türkçe “Onlar çöp değil. 6 kişi öldü” diye bağırarak tepki gösterdi. Alman vatandaşın bağırması üzerine polis ekipleri önce kimlik kontrolü yaptı. Ardından da Klaus Müller’i gözaltına aldı. Gözaltına alındığı sırada Klaus Müller Türkçe, İngiliz ve Almanca “Ben ne dedim ki?, Türkiye demokratik bir ülke mi?” diye 3 farklı dilde bağırmasına rağmen derdini anlatamadı.

Öte yandan Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların yönetim kurulu başkanları Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının ardından oda başkanları, Gezi Parkı olaylı gelişmelerde hayatını kaybedenler için Gezi Parkı'nda oluşturulan temsili anıta gitti. Burada bir açıklama yapan Ankara Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, ''Cumhurbaşkanı'ndan TMMOB'un anayasal yetkilerini ortadan kaldıran yasayı onaylamamasını istiyoruz'' dedi.