Gezi'ye karşı fidan dikti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASKON'un fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada Gezi Parkı eylemlerine katılanlara çattı.

14 Aralık 2013 Cumartesi, 13:07
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından Pendik Kurtköy'de gerçekleştirilen 400 bin fidanın dikim törenine katıldı. Gard Ormanı adı verilen bölgeye ağaç dikiminden önce düzenlenen törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, " 2 milyar 800 milyon ağacı toprakla buluşturduk. Bizim işimiz çevrecilik. Bizim işimiz ağacın olmadığı yere ağacı götürmek "dedi.

Haziran ayında yaşanan Gezi olaylarını hatırlatan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: Fidan dikme törenin çok önemli bir anlamı daha var. ASKON Haziran ayında bir söz vermişti,. Ağaç bahanesi altında yapılan şiddet gösterileri karşısında ASKON net bir tavır ortaya koymuştu; 'Sizin derdiniz gerçekten ağaçsa biz 4'e karşı 400 bin fidan sözü veriyoruz'. Bu sözün yerine getirildiğine şahit oluyoruz. Bir tarafta bahaneyle şiddet oluşturanlar, vatandaşımızı maalesef dilhun edenler, esnafımızın bütün işyerlerini kırıp dökenler, Molotof kokteylleriyle güzelim İstanbulumuzu diğer şehirlerimizi adeta terörize edenler...ASKON'ün öncülüğünde şuan oluşturulacak bu ormanın milli iradeye saygı kavramıyla sembolleştirilmiş olmasından da bu atılan adımı son derece isabetli buluyorum..."

Başbakanın diktiği ağaca 'Milli İradeye Saygı' ismi verildi

Başbakan Erdoğan'ın ASKON tarafından Pendik Kurtköy'de gerçekleştirilen 400 bin fidan töreninde diktiği Ladin Ağacına 'Milli İradaye Saygı' ismi verildi.

Neden gard ormanı?

Orman ve Çevre Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının desteğiyle hayata geçirilen ASKON Gard ormanına bu ismin verilmesinin Sağlık Bakanlığının isteğiyle olduğu öğrenildi. Gard göğüs hastalıklarının ortak adı. Ormana dikilecek fidanları göğüs hastalıklarına iyi gelen, nefes almayı kolaylaştıran ağaçlardan oluşacağı öğrenildi.