Gilad Şalit görüşmelerini Mossad yürütecek

İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınırda yaklaşık 5 yıl önce Filistinli silahlı grupların düzenlediği baskınla Gazze'ye kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'le ilgili takas görüşmelerini yürütmek üzere, Mossad yetkililerinden David Meidan görevlendirildi.

18 Nisan 2011 Pazartesi, 09:23
Abone Ol google-news

Eski görüşmeci Hagay Hadas, bu göreve iki yıl için geldiğini söyleyerek, süresinin dolduğunu belirtmiş ve istifa etmişti. Hadas, Alman arabulucu aracılığıyla Gazze Şeridi'ndeki Hamas yöneticileri ile Şalit ve karşılığında serbest bırakılması öngörülen İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklular için görüşmeler yürütmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, yeni görüşmeci Meidan'ın bu göreve getirildiğini, İsrailli askerin ebeveynleri Noam ve Aviva Şalit'le görüşmesi sırasında açıkladı ve "Şalit'in serbest kalması için çaba göstermeye devam ettiklerini" belirtti. Meidan'ın Mossad'da yıllarca görev yaptığı ve Şalit meselesiyle ilgili bazı faaliyetlerde de yer aldığı ifade ediliyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'nde yönetimi elinde bulunduran Hamas hareketi arasındaki gerek Alman ve gerek Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler defalarca anlaşma noktasına kadar gelmiş, ancak İsrail tarafının, Hamas'ın ısrar ettiği bazı tutuklulara onay vermemesi nedeniyle görüşmeler son anda kesilmişti. Hamas, en son 1400 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını istemiş, ancak İsrail yaklaşık 1000 kadarına olumlu bakmıştı.