GM, Opel'den 10 bin kişiyi çıkarmayı planlıyor

ABD'li General Motors (GM), Avrupalı otomobil birimi Opel'den 10 bin kişiyi çıkarmayı planladığını açıkladı. İşten çıkarmalar, şirketin İngiltere birimi Vauxhall'ı da içerecek.

05 Kasım 2009 Perşembe, 09:44
Abone Ol google-news

İşten çıkarmalara ilişkin açıklama, GM'nin Opel'i, Kanadalı otomobil parçaları üreticisi Magna önderliğindeki konsorsiyuma satmaktan vazgeçtiğini duyurmasının ardından geldi.

Almanya'daki sendikalar, GM'nin kararını protesto etmek için çalışanların, bugünden itibaren greve başlayacaklarını belirttiler. Protestolar ve iş bırakma eylemleri Almanya'daki 4 fabrikada gerçekleşecek.

Opel'in Magna'ya satılmasından vazgeçilmesi, Alman politikacılar tarafından şiddetle eleştirildi. Alman hükümeti, GM'den Opel'in Magna'ya satışını desteklemek için verdiği 1,5 milyar Avro'nun (2,2 milyar dolar) geri ödenmesini istedi.

GM'nin 10 bin kişiyi işten çıkarma planı, Magna'nın teklifiyle benzerlik taşıyor. Magna da 4 bini Almanya'da olmak üzere Opel ve Vauxhall'da 10 bin 500 kişiyi işten çıkarmayı planlıyordu.

Politikacılar ve sendikalar, Almanya'da istihdamın korunması ve hiçbir Alman fabrikasının kapanmaması garantisini sağlamanın en iyi yolunun, Opel'i Magna'ya satmak olduğunu düşünüyorlardı.

Bu arada, Vauxhall'daki Unite Sendikası, iş kayıplarını minimize etmeye ve gönüllü olmasını sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.

Opel, 25 bini Almanya'da olmak üzere Avrupa genelinde 54 bin kişiyi istihdam ediyor.
GM Başkan Yardımcısı John Smith, Alman hükümetinin Magna'nın teklifiyle ilgili güçlü bir iştahının olduğunu belirterek, ''O yüzden tepkilerini hayal edebiliyor ve anlıyorum'' dedi. Smith, GM'nin, istenirse Alman hükümetinin verdiği krediyi tamamen geri ödeyebileceğini söyledi.