Gofret kutularından peri bacaları fotoğrafları

Nevşehir'de bir grup fotoğraf meraklısı, ''pinhole'' tekniğiyle gofret kutularından yaptıkları fotoğraf makineleriyle peri bacalarının fotoğraflarını çekti.

18 Nisan 2011 Pazartesi, 08:59
Abone Ol google-news

Nevşehir'de resim öğretmenliği yapan Rabia Ünlü öncülüğünde bir araya gelen 20 fotoğraf meraklısı, Pinhole tekniğiyle gofret kutularından fotoğraf makineleri yaptı.

Daha sonra gofret kutusundan makineleri ile Kapadokya'nın eşsiz vadilerini dolaşan fotoğraf meraklıları, gofret kutuları ile bölgenin yüzlerce fotoğrafını çekti.

Ellerindeki gofret kutuları ile turistlerin ve yurttaşların meraklı bakışları arasında çekim yapan fotoğraf meraklıları, önümüzdeki günlerde gofret kutusundan çıkacak eserleri sergileyecekler.

Daha önce de gofret ve salça kutularından yaptığı fotoğraf makinesi ile fotoğraflar çekip eserlerini sergileyen resim öğretmeni Rabia Ünlü, ilkini geçen yıl denediği ''pinhole'' tekniği ile yaptığı çalışmayı bu kez fotoğraf meraklısı 20 kişi ile birlikte safari şeklinde düzenlediğini, ortaya çok güzel eserlerin çıkacağını söyledi.

Fotoğrafçılıkta ''pinhole'' tekniği olarak bilinen teknikte boş bir kutu kullanıldığını ve üzerine bir iğne deliği açılıp, içine de negatif plastik film konularak çekim yapıldığını anlatan Ünlü, bu teknikle fotoğraf çekmenin çok heyecan verici olduğunu ifade etti.

Bu teknikle fotoğraf çekmenin tek sıkıntısının, her bir fotoğraf için ayrı bir gofret ya da bir başka kutu kullanmak olduğuna işaret eden Ünlü, ''10 ayrı fotoğraf çekmek için önceden, içine film yerleştirilmiş 10 ayrı kutu hazırlamak gerekiyor'' dedi.

Gofret kutularıyla çektikleri fotoğrafların banyo ve baskılarını da kendilerinin yapacağını belirten Ünlü, bu yöntemle sadece siyah beyaz fotoğraflar çektiklerini kaydetti.