Gollum adalet mücadelesini kazandı: Karar beraat

Doktor Bilgin Çiftçi ve Smeagol/Gollum’un adalet mücadelesine dönen davada beraat kararı çıktı.

19 Nisan 2017 Çarşamba, 10:24
Abone Ol google-news


Aydın’da Aile Hekimi Doktor Bilgin Çiftçi’nin 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla yargılanıpmemuriyetten atılmasına neden olan, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Smeagol/Gollum’un 'Yeme, şaşma, hayret' hallerinin yan yana yer aldığı fotoğrafla ilgili davada, iki yılın ardından karar çıktı.

Evrensel'den Eda Yıldırım'ın haberine göre, Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmada, mahkeme Doktor Bilgin Çiftçi’nin Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafın Ceza Muhakemesi Kanunu 223 maddesi a bendi kapsamında olduğunu, paylaşımın kanunda suç olarak tanımlanmadığını belirterek beraat kararı verdi.

Kararı Evrensel'e değerlendiren Doktor Bilgin Çiftçi, “Başından beri söylediğimiz şey buydu. Bu davanın zaten hiç açılmaması gerekiyordu. Ama açıldıktan sonra sonucun beraat olması gerektiğini söylemiştik” dedi. Bu tür kararlara ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Çiftçi, “Hem adalete karşı oluşan güvensizliğin azalması hem Türk yargısının prestiji için böyle kararların olması gerekiyor” dedi. Hakkındaki “Memuriyetten men” kararının iptali için idare mahkemesinde devam eden davanın da bu mahkemeden çıkacak kararı beklediğini hatırlatan Çiftçi, şimdi idare mahkemesinin ne karar vereceğini bekleyeceklerini söyledi.

Sıra memuriyete dönüş için açılan davada
Çiftçi’nin avukatı Hicran Danışman, davanın uluslararası kamuoyunda oldukça tartışıldığını hatırlattı. Dosyaya iki yıl boyunca çok çalıştıklarını, Yüzüklerin Efendisi filminin tüm serilerini defalarca izlediklerini belirten Danışman, “Esasen bu tür davaları toplumsal muhalefetin üzerinde bir susturma aracı olarak görüyoruz. Mahkemenin tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda kamuoyunda güvensizliğin olduğu böylesi bir süreçte paylaşımın eleştiri sınırlarında olduğu bahisle beraat kararı verilmesi sadece müvekkilim açısından değil, toplum açısından da sevindirici bir karar” yorumunu yaptı. Başından beri bu davada Gollum’u savunduklarını söyleyen Danışman, “Bu anlamda Gollum’un da itibarını kurtarmış olduk. Müvekkil memuriyetine de geri dönerse demokrasimiz adına utanılacak olan bu süreçten geri dönülmüş olacaktır” diye konuştu.

Yüzüklerin Efendisi'nin yönetmeni 'Gollum davasına' kapsamında açıklama yapmıştı
Aylarca Smeagol/Gollum’un 'iyi mi kötü mü' olduğunun tartışıldığı, bununla ilgili bilirkişi raporu istendiği davayla ilgili Yüzüklerin Efendisi Filmi’nin yönetmeni Peter Jackson bile açıklama yapmak zorunda kalmış ve “Eğer bu resimler bir Türk davasına temel oluşturuyorsa, kesin olarak söyleyebiliriz: Hiçbiri Gollum olarak bilinen karakteri temsil etmiyor. Hepsi Smeagol olarak isimlendirilen karaktere ait. Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değil” demişti. Ayrıca bilirkişi de Gollum’a sahip çıkarak “Gollum kötülüğün timsali değil, mazlum” tespitinde bulunmuştu.