Google'da değişim

Google arama motorunda yapılan dev değişiklik, aramayı çok daha kolay hale getiriyor.

11 Eylül 2010 Cumartesi, 08:55
Abone Ol google-news

Henüz Google.com.tr adresinde bu yeniliği görmek mümkün değil. İngilizce Google anasayfası olan http://www.google.com/ 'a girer ve bir arama yapmaya başlarsanız farkı görebilirsiniz. Daha arama teriminin ilk harfinde aşağıda arama sonuçları görünmeye başlıyor. Yazılan her karakter ile değişen arama sonuçları ile Google, siz daha leb demeden leblebiyi anlayabiliyor.

Ayrıca arama önerileri arasında yazdıklarınızın devamı tahmin edilip sunuluyor. Bu özellik sayesinde her aramada 2 ila 5 saniye arasında zaman kazanmanın mümkün olduğunu belirten Google yetkilileri, bunun günlük olarak 3.5 milyar saniye ettiğini aktarıyorlar.

Hürriyet'ten alınan habere göre, Google Instant isimli bu özellik Chrome v5/6, Firefox v3, Mac için Safari v5 ve Internet Explorer v8'de sunuluyor.

Not: Bu özelliği Google Suggest ile karıştırmamak gerekiyor; zira Google Suggest (Öneri), sadece aranılan kelimenin alternatiflerini veya daha önce aranan kelimeleri arama çubuğunda gösteriyor. Google Instant ise Google'ın yeni duyurduğu bir özellik ve bu sayede aramalar harfi harfine kendiliğinden sayfaya yansıyor.